Od stycznia podwyżki czynszu w lokalach komunalnych

Złotoryja
Złotoryja

Podwyżki czynszu w lokalach komunalnych zapowiedziano od stycznia 2022r. Wiadomo, że jak mieszkańcy dowiadują się o kolejnych podwyżkach, to zadowoleni nie są.

Oto niektóre wypowiedzi członków złotoryjskiej grupy fb Zgłoś problem radnym

Może radni zrobią jakiś jasny spis kolejnych podwyżek, które nam uchwalą?

Ja też dostałam kolejna podwyżkę. Zastanawiam się za co tyle płacimy ? Od czego jest uzależniona wysokość czynszu ?
Ja też dostałam i sama myślę za co
Kamienica się sypie, klatka schodowa gorsza niż w jakieś patologii, dach to aż brak słów to aż się w głowie nie mieści
Ciągle podwyżki a jak przyjdzie co do czego to lokator sam musi wszystko zrobić bo się nie doczeka

Kto zdecydował o podwyżkach - radni czy burmistrz?

Radni nie ustalają konkretnych podwyżek czynszów, lecz ogólne zasady. W 2018 roku uchwalili  wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejskiej Złotoryja na lata 2019 -2024 (link)

Dokument zawiera wiele informacji dotyczących zasobów mieszkaniowych Gminy Miejskiej Złotoryja. Ile mieszkań, jaki jest ich standard i jakie koszty utrzymania. Zawiera też tabelę wzrostu stawek czynszu w kolejnych latach.

stawki czynszu

W styczniu 2021 na łamach e-legnickie.pl cytowano naszego burmistrza:

Władze miasta starają się powoli urealniać ceny czynszów od kilku lat. W 2018 r. rada miejska uchwaliła wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta na lata 2019-2024, który określa m.in., o ile procent w Kazanym kolejnym roku będą rosły czynsze. To z tego właśnie dokumentu wynika najbliższa podwyżka dla mieszkańców. – Zagryzamy zęby i idziemy zgodnie z tym harmonogramem.  

Koniec  ważności tego dokumentu mija dopiero za trzy lata, a urzędnicy jednak przygotowali jego nową wersję do uchwalenia radnym. W czerwcu 2021 radni podjęli uchwałę o przyjęciu  nowego wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejskiej Złotoryja na lata 2021 - 2025.

Czym różnią się dokumenty? W tym nowym nie znaleźliśmy w rozdziale Zasady polityki czynszowej oraz warunki obniżania czynszu tabelki z ustalonym procentowo wzrostem czynszu w kolejnych latach.

Wzrost stawek czynszowych od 2022 ustalił burmistrz zarządzeniem (link). Jakie będą podwyżki w kolejnych latach, po uchwaleniu nowego programu  nie wiadomo. 

Mamy bardzo dużo do nadrobienia w kwestii dostosowania opłaty za mieszkanie komunalne do faktycznego kosztu jego utrzymania. W tej sytuacji musimy jako gmina zadbać o to, żeby przychody bilansować z kosztami, które się faktycznie pojawiają. - wypowiadał się Pawłowski na łamach e-legnickie.pl w styczniu 2021 roku

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.