Czyja wina, czyli słów kilka o złotoryjskim szpitalu

Melska Anna, Rada Powiatu Złotoryjskiego
Melska Anna, Rada Powiatu Złotoryjskiego

Na Komisji Zdrowia w sprawach różnych radni poruszyli bardzo istotny temat- kolejnej zmiany na stanowisku prezesa spółki zarządzającej szpitalem. Poniżej jedynie fragmenty tej frapującej dyskusji i uznanie dla radnej Melskiej, która stara się dociec przyczyn i szuka sposobu na poprawę sytuacji.

 Radny Grocki:

 Szkoda, że na komisji zdrowia nie ma pani prezes(...). Jesteśmy zaskoczeni tym , co się dzieje. Od kilku komisji dobijamy się o obecność pani prezes. (.....). Mamy różne informacje z kilku stron, więc chciałbym, żeby zarząd powiedział, co się dzieje?"

Wtedy starosta poinformował, że pani prezes została odwołana ze stanowiska, które powierzono panu Maciejowi Leszkowiczowi.

Radna Anna Melska zapytała o powody odwołania, podkreślając , że zarząd sam powołał prezesa, bez żadnych konsultacji z radą powiatu.

Z tego co wiemy z pracy pani prezes zarówno mieszkańcy, jak i pracownicy byli zadowoleni.Dlatego chciałabym wiedzieć, jakie jest uzasadnienie uchwały dotyczącej odwołania.

Starosta wyjaśnił:

Pani prezes sygnalizowała od pół roku, żebyśmy szukali nowego prezesa zarządu, w związku z jej odejściem. Sama wystąpiła z wnioskiem o odejście z pracy na mocy porozumienia. Powody są różne, aczkolwiek odwołanie prezesa nie wymaga uzasadnienia.

Radna Anna Melska nie poddawała się , tłumacząc , że pani prezes na sesji mówiła, że widzi potencjał w tym szpitalu, miała też określone plany, które chciała zrealizować i nagle z dnia na dzień rezygnuje? Na ostatniej sesji nawet o tym nie wspomniała! Wręcz przeciwnie: mówiła o planach, projektach, programach. Dlatego jest to bardzo zastanawiające i trochę niezrozumiałe!

Starosta Świerczyński:

 Na walnym zebraniu pani prezes oznajmiła, że odchodzi z pracy.W związku z tym, zgodnie z zapisami umowy, traci ważność umowa menadżerska.

Radna Anna Melska

Na przestrzeni ostatnich lat mieliśmy już kilku prezesów, wobec tego chciałabym zapytać czy kolejny też będzie na niecałe 2 lata, a my mamy siedzieć cicho i przypatrywać się, co kolejny prezes wniesie do szpitala. Myślę, że tak krótki okres czasu, nie daje możliwości pełnego wykazania się. Poza tym sytuacja jest bardzo nerwowa: co pracownicy zaczynają się przyzwyczajać do nowych rządów, to następuje zmiana.

Za wszystko wy odpowiadacie, bo nie powołaliście rady nadzorczej nad spółką, więc tylko wy sprawujecie nad nią nadzór. Zapewniacie, że koleni prezesi będą dobrzy, a ten kolejny będzie lepszy od poprzednich. Ale jak długo będą następowały zmiany? I co da zmiana kolejnego prezesa, jeśli my nadal będziemy czerpać zyski w postaci czynszu dzierżawnego?

Starosta Świerczyński:

Pani porusza temat czynszu w ślad za panią prezes, jakby to był najistotniejszy element zarządzania spółką i jej finansami. Przygotowujemy się jednak do tego, żeby w przyszłym roku czynsz dzierżawny został zminimalizowany, bądź w ogóle go nie było.

Radna Anna Melska

Jeśli chodzi o czynsz dzierżawny, to ja nie powtarzam za panią prezes, ja postawiłam wniosek o zwolnienie z czynszu, część radnych chciała wniosek poprzeć, ale to państwo nie wyrazili na to zgody. Postępujecie tak, jak postępujecie, ludzie to widzą, a my się martwimy. A można by było się spotkać, porozmawiać, a o decyzjach dowiadujemy się od dziennikarzy lub ludzi postronnych, albo pracowników, którzy obawiają się o miejsca pracy, czy też mieszkańców zatroskanych o dostęp do usług zdrowotnych, bo w spółce dzieje się źle.

Starosta Świerczyński:

Proszę nie mówić, że zapewnialiśmy, że koleni prezesi będą najlepsi. Wskutek obserwacji nasza opinia na temat kolejnych prezesów stawała się negatywna.

Radna Anna Melska

To proszę powiedzieć na podstawie czego negatywnie oceniliście państwo pracę pani prezes? Pytaliśmy o cele zarządcze, to ich nie było, więc na jakiej podstawie?

Wicestarosta Rafał Miara

Cele zarządcze każdemu z prezesów były postawione. Prezes Król nie spełnił żadnego z 5  czy 6 punktów, pani prezes Klimkiewicz spełniła tylko 2. Pierwszy to zwiększenie przychodów spółki, które z powodu covida były zwiększone, druga rzecz to projekt na utworzenia de domu.

Radna Anna Melska

Tym się właśnie różnimy. Wiem, że trzeba pilnować budżetu , ale na pierwszym miejscu prezesowi należałoby powiedzieć, że ma zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców powiatu i utrzymać takie oddziały, jakie były do tej pory, a tu mówi się cały czas o generowaniu dodatkowych przychodów . Powtarzam: od kiedy szkolnictwo i służba zdrowia ma przynosić dochód?

Uważam, że jest coś na rzeczy i coś dzieje się nie tak, że w krótkim czasie mamy zmiany i nie można się dogadać, a szpital zamiast się rozwijać, to się zwija......  .

Starosta Świerczyński:

Nie uważa pani, ze to wina pani prezes, żen nie umiała tak zarządzać, żeby

Radna Anna Melska

Ja nie miałam wyboru- to pan przedstawił kandydaturę pani prezes.

Starosta Świerczyński:

Stwierdziliśmy takie błędy w zarządzaniu i stąd taka decyzja pani prezes o odejściu.

Mamy nadzieję, że nowy prezes podoła stawianym mu wymaganiom i szpital będzie funkcjonował bez zarzutu.

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.