Reasumpcja po złotoryjsku!

Barbara Zwierzyńska - Doskocz, Robert Pawłowski Fot. Archiwum własne
Barbara Zwierzyńska - Doskocz, Robert Pawłowski

W nagranie i informację umieszczoną na fb radnej Barbary Zwierzyńskiej trudno uwierzyć. Gdyby nie to, że wyraźnie słychać głos naszego włodarza, można by pomyśleć, że to jakiś fake news.

Prawo stanowi tak: 

Wójt, burmistrz, prezydent nie mogą wkraczać w uprawnienia radnych

W przepisach nie ma delegacji dla wójta, burmistrza i prezydenta do określania sposobu realizacji nadanych ustawą uprawnień radnego. Organ wykonawczy nie może ograniczać uprawnień związanych z wykonywaniem jego mandatu. Wójt jest szefem, ale tylko pracowników urzędu gminy czy miasta.

(Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/samorzad/w-przepisach-nie-ma-delegacji-dla-wojta-burmistrza-i-prezydenta,495922.html)

Jak więc w kontekście prawa potraktować słowa burmistrza do radnych, kiedy nie przegłosowali uchwały o podniesieniu podatku od nieruchomości? Co mają znaczyć sformułowania "ja tego wam płazem nie puszczę"? Mam pytanie do ciebie- wczoraj byłeś za, co się zmieniło? Wydaje się, że radny nie musi się tłumaczyć ze swojej decyzji. Ma głosować zgodnie ze swoim sumieniem i nie może być z tego rozliczany przez burmistrza.

Nadzwyczajne posiedzenie rady miejskiej również zostało zwołane niezgodnie z prawem. Takie posiedzenie może być zaplanowane tylko na wniosek burmistrza lub 4 radnych, a nie jak zostało powiedziane decyzją bliżej nieokreślonego prezydium.

Radna Zwierzyńska na swoim fanapagu napisała:

Jak myślicie czy RADNI dadzą się zastraszyć i klepną rekordową podwyżkę podatków od nieruchomości?? 
W czwartek projekt podwyżki został odrzucony... zwołano nadzwyczajną sesję na poniedziałek (niezgodnie z prawem jak się okazało, więc ją odwołano i natychmiast zwołano następną na 6 listopada...

Zobaczymy jak zachowają się radni zwłaszcza w kontekście informacji , że jak napisała radna Zwierzyńska:
.....(sprawdziłam od 2012 roku) nigdy jeszcze nie było tak dużej podwyżki podatków (zazwyczaj były to podwyżki o 1%-3% teraz mamy do czynienia z podwyżką ponad 15% (!!!)  w 2014 roku nie podejmowano uchwały o podatku wydaje się więc, że nie ma obowiązku przyjęcia corocznej podwyżki. 

Na razie nie pozostaje nam nic innego jak czekać na wynik reasumpcji po złotoryjsku. 

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.