Nowa koncepcja rozwoju spółki szpitalnej

Szpital w Złotryi Fot. Archiwum własne
Szpital w Złotryi

Nowa prezes Szpitala Powiatowego im. A. Wolańczyka sp. z o.o., Jolanta Klimkiewicz, na październikowej sesji Rady Powiatu Złotoryjskiego przedstawiła radnym koncepcję zarządzania spółką.

W odpowiedzi na pytania radnych Świerczyński Wiesław przyznał, że poprzedni prezes został zwolniony, ponieważ współpraca z nim, szczególnie w dobie pandemii nie odbywała się w sposób prawidłowy i Walne Zebranie spółki zrezygnowało z jego usług. Prezes odprawy nie otrzyma, bo został zwolniony przed upływem roku - dodał starosta.  

Nowa prezes Jolanta Klimkiewicz jest z wykształcenia lekarzem weterynarii. Posiada kwalifikacje w zakresie zarządzania. W swojej karierze zawodowej pełniła różne funkcje kierownicze, między innymi: dyrektor powiatowego urzędu pracy, prezes spółki szpitalnej w Środzie Śląskiej i w Wołowie, pełnomocnik do spraw rozwoju szpitala w Brzegu Dolnym.

Klimkiewicz stwierdziła, że przygotowanie koncepcji funkcjonowania spółki było trudne z powodu niedostępności dokumentów finansowych i stanu epidemii. Nowa prezes zamierza skoncentrować się na realizacji trzech priorytetów.

Po pierwsze to rozwój tego co mamy w tej chwili. Nie zamykać i ograniczać działalności. Nie będzie to łatwe, bo władze dążą do kumulacji oddziałów zabiegowych w dużych ośrodkach szpitalnych. Może być więc problem z salą operacyjną.

Po drugie dążyć do realizacji kontraktu. Ludzie boją się przychodzić do szpitala władze wojewódzkie wymagają tworzenia stref dla pacjentów covidowych. Trudno jest realizować kontrakt. Jeżeli 98 % kontraktu nie będzie zrealizowane, to ryczałt będzie obniżony.

Po trzecie otwieranie nowych działalności preferowanych przez NFZ: opieka długoterminowa, rehabilitacja neurologiczna i dzienna, chemioterapia. Nowotwory powodują  największą śmiertelność. Skrócenie drogi pacjenta do chemii sprawi, że więcej z nich będzie podejmować leczenie. Do tego potrzebny jest onkolog.

Ważnym elementem będą też działania komercyjne, które szpital jako spółka ma prawo prowadzić. Będą to działania w zakresie opieki długoterminowej i rehabilitacji.

Prezes Klimkiewicz przyznała, że przedstawiona przez nią strategia jest dosyć ogólna, ale lepsza powstanie, gdy bliżej pozna warunki i kadrę.

Radna Melska Anna stwierdziła, że koncepcja się podoba, jednak to są słowa. Poczekamy na czyny. Proszę zwrócić uwagę na zalecenia pokontrolne, jest ich dużo, pieniędzy mało. Życzę powodzenia, czekamy na działania.

Już w pierwszych dniach pracy nowej prezes doszło do przykrego incydentu w szpitalu, który był komentowany nawet przez prasę ogólnopolską. Po śmierci pracownicy, której nie udzielono pomocy, Jolana Klimkiewicz , wypowiedziała się do tvn24.pl

Poprosiłam moich pracowników o przygotowanie notatek służbowych dotyczących tej sytuacji. Jeżeli nasza pracownica była w niedzielę na terenie szpitala, to chciałabym wiedzieć, czy prawidłowo zareagowaliśmy, czy pracownicy zachowali się właściwie. Kiedy zbiorę wszystkie notatki, będę mogła udzielić bardziej szczegółowej informacji. Na razie posługuję się głównie relacjami współpracowników.

Miejmy nadzieję, że nowa prezes ogarnie sytuację  i do podobnych zdarzeń nieudzielania pomocy już nie dojdzie w złotoryjskim szpitalu. 

tekst


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.