Bezpieczne dane?

komputer Fot. Archiwum własne
komputer

"Jestem uczniem technikum. Jako, że oświata wkroczyła w erę komputerów wszystkie wyniki (matur, egzaminów zawodowych, egzaminów gimnazjalnych itd.) dostępne są online. W sekretariacie odbieramy loginy i hasła do owej strony, ale co ciekawe nigdy się nie zmieniają, co za tym idzie ktoś zdobywając moje hasło np. w szkole gimnazjalnej, ma dostęp do moich danych osobowych + wszystkich ważnych egzaminów oświatowych"- pisze uczeń jednej z gdańskich szkół.


Po sprawdzeniu informacji okazało się, że imię, nazwisko, wyniki, nawet informacja o dysleksji są dostępne!  Zapewne każdy czułby się bezpieczniej gdyby hasło do takiego konta można było prewencyjnie, co jakiś czas zmienić.

Po interwencji w  Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku  sprawa została załatwiona. Wicedyrektor komisji Irena Kulesz napisała:

"…) dziękujemy za przekazanie zastrzeżeń dotyczących naszego serwisu wyniki.oke.gda.pl (…) Od momentu powstania do dnia dzisiejszego nie wpłynęły do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku skargi czy uwagi dotyczące działania i zawartości ww. strony, której jednym z celów jest także pomoc zdającym (zwłaszcza szkół ponadgimnazjalnych) w złożeniu poprawnej deklaracji przystąpienia do egzaminu oraz od ubiegłego roku sprawdzenie konieczności wniesienia opłaty za zdawane w sesji egzaminy.

Informujemy również, że każdy użytkownik serwisu wyniki.oke.gda.pl mógł wystąpić za pośrednictwem szkoły macierzystej o zmianę hasła dostępu lub zablokowanie konta.

W związku z przekazanymi zastrzeżeniami w dniu dzisiejszym usunęliśmy wszystkie dane archiwalne, a od następnej sesji egzaminacyjnej zmieniamy algorytm tworzenia haseł dostępu"

Profesjonalnie, szybko i miło. Ciekawe, jak jest w innych OKE?


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.