Otwarte dane

internet
internet

Otwarte dane to takie, do których istnieje nieograniczony dostęp.To takie informacje, które można swobodnie przetwarzać, dodawać do nich swoje dane oraz dalej upubliczniać. W tym celu oczywiście musi zostać spełnionych kilka warunków – przeczytać o nich można np. w definicji wiedzy otwartej

Wiele organizacji prowadzi działalność na rzecz zmiany rzeczywistości, która im się nie podoba (lobbując np. za zmianą priorytetów w programie współpracy z samorządem). Otwarte dane mogą dawać argumenty do przekonywania decydentów.

Dostęp do informacji publicznej pozwala na kontrolowanie przez społeczeństwo działań administracji i władzy. Otwarte dane, mogą np. wspomagać kampanie związane z corocznym planowaniem lokalnego budżetu. Ich szczególną zaletą będzie przede wszystkim dostępność – od ręki, bez wniosku, w każdej chwili i dla każdego, oraz forma, która umożliwia łatwą pracę (baza danych, arkusz kalkulacyjny)

Otwarte dane przydają się podczas procesu przygotowania wniosków o dotacje, w którym organizacja powinna dobrze uzasadnić proponowane przez siebie rozwiązania problemów, przedstawić statystyki, wiarygodne fakty.Pomogą w tym serwisy takie jak Moja Polis , Bank Danych Lokalnych, Otwarty Budżet .

Ciekawym „otwartodanowych” projektem ostatnich lat są Otwarte Zabytki , prowadzoną przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, które nie tylko udostępniło bazę danych o zabytkach, lecz także zachęca do jej uaktualniania i wykorzystywania.

W Polsce bloga o otwartych danych prowadzi Centrum Cyfrowe . Jednak otwarte dane w wersji cyfrowej są dopiero w powijakach, wciąż tak naprawdę nie wiadomo dokąd nas zaprowadzą.

źródło – http://wiadomosci.ngo.pl/

Czytaj też:

Budżet Złotoryi – zarządzanie
Jak głosuje radny?

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.