Ceny wody i ścieków rosną nie tylko w Złotoryi

Droga do Rokitnicy Fot. Archiwum własne
Droga do Rokitnicy

Reakcja wójta Gminy Wiejskiej Złotoryja, Jana Tymczyszyna, na podwyżkę cen wody i ścieków zaproponowaną przez RPK w Złotoryi, odbiła się medialnym echem w lokalnych mediach. Wójt zapowiedział budowę  nowej oczyszczalni. Podczas majowej sesji wszyscy radni Rady Miejskiej zagłosowali za petycją skierowaną do Rady Gminy w sprawie  zmiany lokalizacji planowanej oczyszczalni.

Zapytaliśmy prezesa RPK, Pawła Macugę, czy współpraca z Gminą Wiejską została zaburzona i co sądzi o planach budowania oczyszczalni na terenie Gminy Wiejskiej Złotoryja?

Współpraca co do zasady się nie zaburzyła. Mamy umowę, w której zapisany jest algorytm, jak dzielimy się kosztami za dostarczanie wody i ścieków i to działa. To dorobek nasz i byłej Pani Wójt, Marii Leśnej, która po 20 latach uregulowała temat. Temat, który od zawsze był niedookreślony i powodował, że każdego roku trzeba było na nowo negocjować ceny. Dziś jest prosty. Jest formuła według, której oblicza się cenę. Jedyne co zmieniło się , to amortyzacja, która dość znacznie  podbiła cenę. A tyle po prostu kosztuje ochrona środowiska. Więc albo oszukujesz albo oczyszczasz. Żeby oczyszczać jak należy, trzeba mieć obiekt, który jest w stanie temu sprostać. I tak mamy szczęście, że Unia Europejska dofinansowała  to przedsięwzięcie. Pieniądze nie są dawane po to, żeby ulżyć komuś w rodzinnym budżecie, tylko po to, żeby Polska stanęła na nogi i nie zanieczyszczała środowiska.  

Generalnie, żeby mieć taniej, trzeba inwestować. Ja ledwie skończyłem projekt za 48 milionów ,a już pół roku temu zaplanowałem budowę trzech instalacji fotowoltanicznych. Właśnie po to, żeby mniej płacić za prąd.  Co do budowy oczyszczalni w Gminie Wiejskiej Złotoryja, to uważam, że każda gmina ma autonomię i może robić co chce. Uważam, że powinno się dążyć do większej integracji, bo wtedy koszty mogą być niższe (koszty stałe rozkładają się na więcej jednostek). To kwestia podejścia do relacji z mieszkańcami. Można mówić, to co kto chce usłyszeć albo próbować tłumaczyć, trudne ale konieczne i dobre dla wszystkich na przyszłość, decyzje. 

Ceny więc wzrosną. Na stronie Gminy Wiejskiej Złotoryja pojawiła się informacja: 

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Złotoryi z/s w Wilkowie-Osiedlu informuje, iż zgodnie z Uchwałą Nr XX/2012/2020 z dnia 27 maja 2020 roku Rady Gminy w Złotoryi, zmianie ulegną dopłaty z dniem 1 czerwca 2020 roku za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków według poniższych stawek.

Woda:

  1.  dopłata obowiązująca do 31.05.2020 roku było 0,50 zł
  2. •dopłata obowiązująca od 01.06.2020 roku jest 0,00 zł
  3. Stawka brutto za 1m3 dostarczonej wody do 31 maja 2020 roku wynosiła 4,99 zł.
  4. Stawka brutto za 1m3 dostarczonej wody od 1 czerwca 2020 roku wynosi 5,52 zł.

Ścieki:

  • dopłata obowiązująca do 31.05.2020 roku było 1,80 zł
  • dopłata obowiązująca od 01.06.2020 roku jest 0,50 zł
  • Stawka brutto za 1m3 odebranych ścieków do 31 maja 2020 roku wynosiła 7,80 zł.
  • Stawka brutto za 1m3 odebranych ścieków od 1 czerwca 2020 roku wynosi 9,20 zł.

Wynika z niej, ze Gmina Wiejska dopłacała mieszkańcom do cen wody i ścieków. Teraz dopłaty te będą mniejsze, a ceny wody i ścieków wzrosną.


tekstTo pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.