Budują zejście nad zalew - czy zostawią drzewa?

Zejście nad zalew Fot. Archiwum własne
Zejście nad zalew

Firma z  Rakowic Wielkich rozpoczęła prace przy budowie ścieżek rowerowych w okolicach zalewu, w tym zejścia od strony osiedla Nad Zalewem.

Wykonana zostanie modernizacja i przebudowa ścieżek leśnych oraz pomostu na drogi rowerowe szerokości od 1,5 m do 2,5 m i łącznej długości 1057 metrów. Zakres prac obejmie:

  • utwardzenie terenu ścieżek pod drogi rowerowe z wykonaniem poboczy 
  • przebudowę pomostów 
  • wykonanie miejsc odpoczynku

Nowa droga, od osiedla w kierunku zalewu będzie dwukierunkowa. Jej szerokość wyniesie 2,5 m. Po 100 m rozwidli się na dwie drogi jednokierunkowe szerokie na 1,5 m. Pierwsza z nich, z mniejszą liczbą zakrętów, poprowadzi tak jak obecna ścieżka i stanowić będzie zjazd do zalewu. Drugi fragment będzie bardziej kręty i dłuższy, po to by podjazd miał tylko 5 procent nachylenia. Dzięki temu wzniesienie będą mogli pokonać nawet niezbyt wprawni rowerzyści. Roboty budowlane mają się zakończyć w maju bieżącego roku.

Poniżej mapa dróg rowerowych przy zejściu nad zalew.

mapa zejścia nad zalew

Na styczniowej komisji radna Barbara Zwierzyńska Doskocz pytała burmistrza ile drzew zostanie wyciętych podczas tych robót. 

Po mieście krąży informacja, że wszystko zostanie wycięte. Nie jest tak, że wszystko zostanie zgolone? Jakaś zieleń zostanie?

Burmistrz Robert Pawłowski odpowiedział:

Absolutnie nie. Są okazy ładnych dużych drzew, których nie ruszymy. Niektóre drzewa trzeba będzie wyciąć myślę że z korzyścią dla pozostałych.Będziemy jeszcze robić porządki z samosiejkami. Nabierze to bardziej charakteru parkowego niż leśnego. Im więcej chodzimy po tym terenie, tym większy tam potencjał widzimy. Ta droga rowerowa może być impulsem do tego, żeby ten teren stał się atrakcyjny dla mieszkańców. Prawie trzy tysiące ludzi mieszka w okolicy. 100 metrów w linii prostej od zalewu jest osiedle.Na dzisiaj jest to teren zaśmiecony. Jak będzie bardziej uczęszczany to może śmieci będzie mniej.tekst

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.