O strategii rozwoju miasta słów kilka- część 1

Barbara Zwierzyńska - Doskocz, Robert Pawłowski Fot. Archiwum własne
Barbara Zwierzyńska - Doskocz, Robert Pawłowski

Na LVI Sesji Rady Miejskie radna Barbara Zwierzyńska wypowiedziała się dość szczegółowo na temat raportu o stanie miasta za rok 2022. Poruszyła wiele istotnych spraw, również i to, że niektóre sformułowania z raportu dla zwykłego obywatela są kompletnie niezrozumiałe.

Z pewnością na podziw zasługuje fakt wnikliwej i dokładnej analizy raportu. Jest to dokument tak obszerny, że trudno w jednym artykule odnieść się do wszystkiego. Będzie to więc cykl w prosty sposób przedstawiający najważniejsze kwestie poruszone przez panią Barbarę. 

Słusznie zauważył radny Maciejewski, że ludzi mniej interesuje sam raport (przeczyta go może 10 osób na 14 tysięcy) a bardziej to co się na co dzień dzieje w mieście. I to jest prawda. 

Jeśli jednak dokument powstaje, to powinien być jasny , czytelny, przystępny dla przeciętnego obywatela i odnosić się do stanu poprzedniego. Inaczej trudno porównać, co się przez rok zmieniło i w jakim stopniu. Pani Zwierzyńska wspomina o wskaźnikach, co burmistrz uzasadnia brakiem danych z GUS, ale nie wspomina, o które konkretnie dane chodzi. Zdaniem wielu wielu mieszkańców większość wskaźników wcale nie zależy od danych statystycznych GUS. Pewnie rację ma burmistrz twierdząc, że raport nie musi ich zawierać, ale w oparciu o nie najlepiej widać zachodzące zmiany i każdy raport powinien w sposób graficzny pokazywać, co się zmieniło, oczywiście z odpowiednim komentarzem.

Na początek poniżej przytaczam wybrane fragmenty wypowiedzi pani Barbary, refleksję na razie pozostawiając czytelnikom:

  • zapoznałam się z raportem szczegółowo i ilość pomyłek, literówek, zamian różnych słów jest wysoce niepokojąca
  • martwi mnie, że do  strategii odnieśliśmy się byle jak i przy okazji wyszło, że tak naprawdę miasto nie monitoruje tej strategii, mimo że jest do tego zobowiązane uchwałą
  • strategię , jak sam burmistrz przyznał, stworzono po to, aby aplikować o środki zewnętrzne- to chciałabym się dowiedzieć o jakie środki aplikowaliśmy, kto pisał projekty, które uzyskały akceptacje i będą realizowane?
  • budżet obywatelski cieszy się coraz mniejszą popularnością, jak większość inicjatyw obywatelskich w tym mieście
  • kolejny element , i tu brakuje mi słów , aby to określić. Czy ktoś z radnych  może mi powiedzieć , co oznacza, "Horyzontalne i wertykalne zintegrowane działanie partycypacji obywatelskiej JSK miasta Złotoryja, wpisujące się w koncepcję Smart City and Smart Village, odnoszące się do symbiotycznych projektów, które realizowane są na różnych płaszczyznach partycypacji obywatelskiej miasta i regionu.
  • płacimy Muzycznemu Radiu, Radiu Plus Legnica oraz panu Jakubowskiemu z e-legnickie za zamieszczanie materiałów o Gminie, chciałabym zobaczyć jakie to są wydatki i ile wydajemy w skali roku. Wiem, że to fajnie, bo mamy kupiony święty spokój i biorąc pod uwagę to, że jest Gazeta Złotoryjska taka  jaka jest, e-legnickie już nie pyszczy, a zlotoryjanie podupadli , to mieszkaniec Gminy ani w raporcie, ani w żadnym innym medium nie zobaczy niczego, co mogłoby w jakikolwiek sposób pokazać inne spojrzenie na miasto, a nie tylko pijarową laurkę.

Wywołani do odpowiedzi zapewniamy , że tak bardzo nie podupadliśmy i postaramy się coraz częściej prezentować różne aspekty podejmowanych przez miasto działań.

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.