Radny za głosowaniem internetowym

Wybory 2020 Fot. Archiwum własne
Wybory 2020

W czasie panującej pandemii w debacie publicznej poruszany jest problem terminu wyborów na urząd Prezydenta RP. Przedstawiciele partii rządzącej twierdzą, że skoro można wyjść do sklepu to i głosowanie nie powinno być problemem. Jest jednak przygotowywany projekt zakładający głosowanie korespondencyjne.

Najpierw miało być tylko dla osób w kwarantannie i w wieku powyżej 60 roku życia, teraz dla wszystkich…. , ale tylko dla tych na terenie naszego kraju, więc obywatele poza granicami nie zagłosują. Opozycja i samorządowcy apelują o przełożenie terminu wyborów. Do kwestii wyborów odniósł się również radny Rady Miejskiej w Świerzawie Jakub Jagiełło.

W czasie rosnącej gwałtownie w Polsce liczby osób chorych na koronawirusa i będących w kwarantannie to moim zdaniem zbyt duże ryzyko dla wyborców i osób zaangażowanych w organizację wyborów, więc rozsądną decyzją jest zmiana terminu wyborów. Nawet głosowanie korespodencyjne nie rozwiązuje tutaj problemu, ponieważ naraża wyborców, pracowników poczty oraz komisji wyborczych na zarażenie. Nawet eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają, aby ograniczyć obieg dokumentów. Szkoda, że żaden z dotychczasowych rządów w Polsce nie wprowadził głosowania przez Internet, tak jak na przykład w Estonii. Tam wyborca loguje się do specjalnego portalu, używając swojego elektronicznego ID i numeru PIN przenosi się do wirtualnego lokalu wyborczego i głosuje. Cały proces zajmuje chwilę i z pewnością byłby o wiele bezpieczniejszy – uważa radny Jakub Jagiełło.

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.