Grzywna za nieważny dowód osobisty!

Urząd Miejski Fot. Archiwum własne
Urząd Miejski

Niemal milion dorosłych Polaków nie ma ważnego dowodu osobistego. W związku z  tym mogą mieć problemy z załatwieniem spraw w banku czy urzędzie. Ale to nie jest jedyny problem. Grozi im także wysoka grzywna.

Tymczasem, jak wynika z danych ministerstwa cyfryzacji, w listopadzie ubiegłego roku ważność straciło 552 tys. dokumentów, a w grudniu ponad 435 tys. kolejnych.

Teraz osoby, które z końcem roku zapomniały o złożeniu wniosku o nowy dokument, mogą mieć problemy. Na wydanie nowego dowodu czeka się nawet 30 dni. Zatem w tym czasie brak dowodu osobistego może uniemożliwić wzięcie kredytu czy nawet wyciągnięcie gotówki z konta bankowego. Osoby, które do kompletu nie mają paszportu, to nie wyjadą za granicę. To nie koniec potencjalnych kłopotów. Za brak ważnego dowodu osobistego może grozić nawet grzywna rzędu 5 tys. zł. Nie warto więc ryzykować i należy jak najszybciej złożyć wniosek o dowód osobisty.

Można to zrobić w każdym urzędzie gminy/miasta na terenie kraju – nie obowiązuje tu żadna rejonizacja. Trzeba tylko pamiętać, że dowód należy odebrać tam, gdzie został złożony wniosek. Można też formalności załatwić droga elektroniczną, korzystając z platformy epuap.gov.pl.


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.