Zakazana retoryka

Złotoryja, baszta Fot. Kajetan Kukla
Złotoryja, baszta

Czy faktycznie istnieje coś takiego jak wiedza tajemna? Nie zawsze można się zachować w sposób etyczny, a od czasu do czasu każdego z nas ogarnia pragnienie zrobienia czegoś tajemniczego. Człowiek nie jest ani dobry ani zły, lecz dobry i zły. Tak długo jak niebezpieczna wiedza jest mało dostępna, większość nie może się przed jej użyciem bronić.

Jeżeli jednak każdy będzie mógł poznać wszystkie techniki manipulacji to ofiarą będzie tylko ten kto do tej pory niczego na ten temat się nie dowiedział.

Ludzie wchodzą w role błyskawicznie i nieświadomie. Stwórz im odpowiednią grę, a będą posłusznie wykonywać rozkazy wydawane niewidzialną ręką manipulacji. Już najwyższy czas, byś to Ty przejął stery otaczającego świata. Być może myślisz, że takich książek nie powinno się wydawać. Że manipulacja jest brudna i nieetyczna. Owszem – ale jest też piekielnie skuteczna.

Gloria Beck nie sili się na dbanie o etykę i relacje, tematem przewodnim jej książki jest najczystsza i nikczemna manipulacja. Nie owijając w bawełnę i śmiało nazywając poszczególne triki po imieniu, autorka przedstawia w książce katalog przeróżnych technik, których jedynym celem jest pomoc w zrealizowaniu celów manipulatora, wykorzystując do tego wszelkie dostępne środki i nie zważając na ofiary.

Książka jest warta uwagi ze względu na fakt, iż znajomość tych technik może pomóc każdej osobie obronić się przed bezwzględną i nieetyczną manipulacją. Ten, kto odkryje, że od czasu do czasu chce być zły i podły znajdzie tu listę technik, która pokazuje, jak można nauczyć się sprawowania władzy nad innymi. Nie wszystkie techniki są złe. One jedynie łączą codzienne świństewka i małe sztuczki.

Mowa tu o ofiarach, osiąganiu celu, walce, przeciwnikach, podstępie i oszukiwaniu. Może to brzmieć brutalnie, ale z tego powodu rozkrajamy nożem stek zamiast jeść surową padlinę.

Koniecznie przeczytaj “Podręcznik manipulacji – zakazana retoryka” Glorii Beck.

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.