Nagrody Aurelius przyznane po raz pierwszy

Aurelius 2017 Fot. Archiwum własne
Aurelius 2017

Od roku 2017 Burmistrz Złotoryi  wyróżnia   przedsiębiorców wnoszących znaczący wkład w rozwój gospodarczy Złotoryi, budujących pozytywny wizerunek miasta w kraju i na  świecie.

Ten konkurs na pewno wpisze się w tradycje Złotoryi i będzie stanowił ważne wydarzenie w każdym następującym roku i udział w nim będą brały coraz liczniejsze rzesze przedsiębiorców- mówił Tadeusz Maćkała, przewodniczący kapituły konkursu. Nagroda przyznana została w 5 kategoriach. Nominowanie do nagrody jest dużym wyróżnieniem - podkreślał prowadzący galę prezenter.

Nominowane w kategorii Innowator zostały firmy,  które prowadziły w okresie ostatnich 3 lat nowatorskie badania lub wdrożyły rozwiązania o charakterze innowacyjnym o dużym potencjale gospodarczym: Mine Master, KTM Inżynieria,  Adeo Screen, Muflon.Innowatorem roku 2017 została firma Mine Master - firma z Wilkowa, której specjalnością jest produkcja maszyn wiercących i kotwiących. Firma zatrudnia około 230 osób. Rocznie produkuje 50 maszyn.  Jest jednym z głównych dostawców maszyn wiercąco kotwiących dla KGHM. Do obsługi  tego klienta dedykowany jest serwis w Polkowicach, w którym zatrudnionych jest 90 osób. Firma prowadzi eksport na cały świat. W czerwcu trzy maszyny wiertnicze dostarczone zostaną do Rosji, gdzie będą pracować w kopalni złota na Czukotce.

Przedstawiciel Mine Master, dziękując za wyróżnienie, powiedział: Ta nagroda jest efektem polityki firmy - nieograniczanie się tylko do rynku krajowego, ale szukanie innowacyjnych rozwiązań, które można zastosować w różnych miejscach na świecie. Nasza obecność na wymagających rynkach w Ameryce Południowej, Australii, Afryce i Azji potwierdza, że nasze produkty są niezwykle innowacyjne. Jest to też efekt współpracy z uniwersytetami, politechnikami i ogromnych środków finansowych przeznaczonych na badania.

Nominowane w kategorii Ambasador zostały firmy,  które osiągają sukces jako eksporterzy oraz mogą pochwalić się wysokim udziałem i dynamiką eksportu oraz są aktywnymi uczestnikami targów i misji gospodarczych: Mega, Vitbis,  PPHU Lenax, PHU Moldróg , Villa Greta.

Ambasadorem roku 2017 została firma Vitbis, największy w Polsce producent bombek choinkowych. Firma została założona w roku 1953 i działa nieprzerwanie do dzisiaj. Przez 60 lat działalności dostarczała swoje produkty na wiele rynków świata. Janusz Prus, prezes firmy,  odbierając nagrodę stwierdził, że jest dumny, że obok złota, bazaltu, miedzi  i butów również bombki choinkowe są symbolem Złotoryi.

W kategorii Lokomotywa nominowane zostały firmy pozytywnie oddziałujące na lokalny rynek pracy i realizujące projekty inwestycyjne i/lub zatrudniły w ostatnim roku więcej niż 20 pracowników:  Sieper, PGP Bazalt, Schnaider Pojemniki Transportowe, Faist Chemic, Renbut.

Lokomotywą roku 2017 została firma PGP Bazalt z Wilkowa, założona w roku 1985, która zajmuje się wydobywaniem kruszyw oraz produkcją prefabrykatów betonowych. Firma współpracuje z różnymi ośrodkami badawczymi, między innymi z Politechniką Wrocławską, wspiera lokalny sport i kulturę. Kategoria się zgadza, na stanie mamy trzy lokomotywy, a  ta nagroda stanowi fantastyczne zwieńczenie  32 letniej pracy w PGP Bazalt  prezesa spółki Tadeusza Paliszkiewicza - powiedział  Maciej Paliszkiewicz, który odbierał nagrodę w zastępstwie chorego ojca.


W kategorii Debiutant nominowane zostały nowo powstałe firmy mogące pochwalić się dynamicznym wzrostem sprzedaży od początku swojego istnienia i/lub posiadają potencjał do dalszego rozwoju: Centrum Medyczne NMED, Borgers Polska, Schnaider Pojemniki Transportowe.

Debiutantem roku 2017 została firma Borgers, duża międzynarodowa firma pozostająca od 150 lat w rękach rodziny Borgers. Przedmiotem produkcji są tekstylne materiały wygłuszeniowe dla aut oraz białego sprzętu AGD. W Złotoryi obecna od 2016 roku. Od 1 kwietnia 2017 ruszyła pierwsza linia produkcyjna zatrudniająca około 60 osób. Docelowo planowane jest stworzenie czterech hal produkcyjnych i zatrudnienie około 600 osób. Przedstawiciel firmy dziękując za nagrodę podkreślał idealną atmosferę do inwestowania i niezwykłe zaangażowanie lokalnych władz. Wraził nadzieję, w imieniu rodziny Borgers, że dalej tak pozostanie i wspólnie będziemy rozwijać ten biznes.

Nagrodę Specjalną Burmistrza Miasta Złotoryi została przyznana za szczególne działania na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego regionu dla firmy Faist Chemic. Firma rozwija się od 10 lat. Dzisiaj oprócz produktów eksportujemy też myśl techniczną. Dziś nasi pracownicy tworzą nowy zakład w Chinach. Ci pracownicy to mieszkańcy Złotoryi. - mówił przedstawiciel  Faist Chemic odbierając nagrodę.

Całkowity koszt organizacji Gali Aurelius 2017 wyniósł 19 293 zł. Na kwotę tę złożyło się:

  • obsługa medialna firmy reklamowej – przygotowanie koncepcji nagród, znaków i szaty graficznej, obsługa social mediów – 8 062,65 zł,
  • wykonanie statuetek – 2 146,35 zł,
  • obsługa telewizyjna oraz film reklamowy z Gali – 5 535,00 zł,
  • gala w ZOKiRze – 3 549,00 złKamila Nankiewicz
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.