Zdalne nauczanie w szkołach!

zdalna szkoła
zdalna szkoła

Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji przesłał komunikat:

Zwiększamy kwotę środków unijnych na zakup sprzętu i dostępu do internetu dla uczniów i nauczycieli do 186 milionów złotych. O szczegółach naszego projektu minister Marek Zagórski opowiedział dziś w trakcie wideokonferencji z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy.

Od 1 kwietnia wszystkie gminy oraz powiaty wskazane w dokumentacji konkursowej mogą wnioskować o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji.

Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, spowodowanym zakażeniami koronawirusem. Zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Uczniowie zamiast w szkolnych ławach zasiadają przed monitorami komputerów. Niestety wielu z nich nie posiada dostępu do internetu lub sprzętu, na którym może realizować podstawy programowe.

Więcej informacji 

Inicjatywa ze wszech miar potrzebna i ważna, bo sytuacja związana z epidemią może potrwać bardzo długo , a nauczanie odbywać się musi. Obecnie jedyną możliwością jest nauka zdalna. Problem w tym, że nie wszystkie dzieci posiadają w domu sprzęt z dostępem do internetu. Bardzo cieszy fakt, że znalazły się na ten cel pieniądze, dzięki którym samorządy będą mogły zakupić niezbędny sprzęt.

Wysłaliśmy do wszystkich włodarzy naszego powiatu zapytanie- w jaki sposób przebiegać będzie akcja związana z zakupem urządzeń multimedialnych dla potrzebujących uczniów i nauczycieli?

Przy okazji komunikatu pojawiło się też wiele pytań ze strony rodziców, nauczycieli i innych zainteresowanych programem. Poniżej kilka z nich:

1. Czy wniosek będzie dostępny na stronie CPPC i jakie dane będą wymagane – tj. parametry sprzętu, kwoty jednostkowe danego sprzętu?

Nie określamy wymagań dotyczących parametrów sprzętu.

2. Czas na złożenie wniosku (od pojawienia się na naszej stronie).

Nabór wniosków startuje 1 kwietnia 2020 roku, potrwa do wyczerpania przeznaczonych środków.

3. Czy można zakupić laptopy w marcu i faktura z datą marcową nawet przed złożeniem wniosku, czy zakupu należy dokonać w kwietniu po złożeniu wniosku, tak, aby otrzymać zwrot środków?

Tak, sprzęt może zostać zakupiony jeszcze w marcu. Należy pamiętać aby do czasu oficjalnego przyznania środków kwota za zakup sprzętu nie przekraczała kwot określonych dla każdej jednostki samorządu terytorialnego (kwoty można znaleźć tu).

4.  Czy stowarzyszenia, organizacje pozarządowe mogą w imieniu szkół wystąpić i zakupić sprzęt?

Jedynie gminy i powiaty mogą wnioskować o sfinansowanie zakupu sprzętu.

  5. Na kogo powinna być wystawiona faktura na gminę, czy szkołę?

Beneficjentami są gminy i powiaty, to one składają wniosek o dofinansowanie.


Informacja prasowa, Ministerstwo CyfryzacjitekstTo pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.