Kto chce, a kto nie chce basenu?

Basen w Złotoryi Fot. Kajetan Kukla
Basen w Złotoryi

Od pewnego czasu radni zastanawiali się nad możliwością przywrócenia do życia nieczynnego basenu letniego. Pragną tego od lat mieszkańcy, czekają na to dzieci i jak się okazuje, chcą tego również seniorzy. W związku z tym radni podjęli uchwałę, która zobowiązuje burmistrza do podjęcia działań zmierzających do reaktywacji nieczynnego obiektu i zabezpieczenia w budżecie niezbędnych na ten cel środków (uchwała-basen)

Niestety , sama uchwała sprawy nie załatwi. Chcąc poznać zdanie burmistrza na ten temat radny Paweł Maciejewski na komisji gospodarczej żartobliwie zapytał:

To kiedy ten basen możemy zacząć kopać ?

Na to burmistrz Robert Pawłowski odpowiedział:

Moje stanowisko jest jakby niezmienne w tej kwestii. Ja uważam, że powinniśmy do tego basenu dojść , tylko okrężną drogą. W tej chwili nie stać naszego miasta, żeby wybudować basen z własnych środków, a na dofinansowanie tego zadania nie możemy liczyć. Mamy przykłady Lwówka Śląskiego, gdzie nie ma mowy o dofinansowaniu tego ze środków zewnętrznych. Jawor buduje basen za 21 milionów, Legnica ma wycenione to zadanie chyba na 30 milionów, Lwówek buduje to za 7 milionów-wszystko to są środki własne. (....)To miejsce przy Legnickiej nie ma potencjału (……). Wydaje mi się, że jeśli już planować, to musiałby być trochę większy teren to jest raz, druga sprawa , ja cały czas uważam, że basen letni jest tak naprawdę substytutem tego, czego mieszkańcy tak naprawdę chcą- mieszkańcy chcieliby mieć dostęp do basenu krytego.(….)

Do basenu krytego prędzej dostaniemy dofinansowanie niż do basenu letniego, bo basen letni to ekstrawagancja, coś co służy bardziej zabawie, niż celowi sportowemu i edukacyjnemu. Jeśli mielibyśmy budować w przyszłości to w miejscu, w którym znajdowałyby się dwa punkty o podobnym przeznaczeniu. To jest przede wszystkim kwestia kosztów, które będzie się ponosić.(……) Najpierw trzeba by było zrobić Centrum Senioralne dedykowane opiece osób starszych(…..) W pierwszej kolejności wybudujemy przychodnię z funkcją geriatryczną. Do tego dobudowalibyśmy Dom Spokojnej Starości i mieszkania dla osób starszych. Nie jest to zresztą rozwiązanie na dzisiaj.

Aby bliżej poznać temat, udaliśmy się do burmistrza Świerzawy-Pawła Kisowskiego i poprosiliśmy  go o wypowiedź w sprawie basenu letniego, który z powodzeniem działa od wielu lat w miejscowości dwa razy mniejszej od ZłotoryiOto, co nam powiedział:

My mamy trochę mniejszy basen. Modernizacja kosztowała około 700-800 tysięcy złotych. Największy problem jest z ratownikami, dlatego w czerwcu tego roku basen nie był czynny. (…)

Nie zarobi na siebie nigdy ( cena biletu 5 zł od osoby dorosłej, 2,50 od dziecka, ale na Kartę Dużej Rodziny wchodzi się za darmo). To, co zbierzemy z biletów, nie pokryje nawet wynagrodzenia bileterki, 2 ratowników i pani z obsługi.

Ale basen miejski nie ma na siebie zarabiać, to jest usługa dla mieszkańców. Zakładamy więc, że na pewno do tego dołożymy . 

W  przyszłym roku chcemy go troszeczkę doposażyć, bo brakuje infrastruktury basenowej:  parasoli, zacienienia, zjeżdżalni dla dzieci”. Zresztą koszty są tylko, kiedy działa basen, potem wodę się spuszcza i tylko grunt stoi, koszt utrzymania w sezonie to około kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Aby dopełnić obraz, zapytaliśmy tak zwanych zwykłych mieszkańców, co sądzą o propozycji radnych.

Pan Krzysztof : 

Basen powinien być. Kiedyś przychodziło tam mnóstwo młodzieży. Spotykaliśmy się  w swoim gronie i razem chodziliśmy na basen. Teraz jak trzeba gdzieś jeździć, to o wiele trudniej się zorganizować. Burmistrz twierdzi, że to nie jest najważniejsze, żeby był basen, ale wobec tego co jest najważniejsze? 

Pan Hubert:

Ale jak basen nie , to co ma być w tym mieście? Dalej ma to stać i  niszczeć? Burmistrz chce zatrzymać w mieście odpływ młodzieży , a buduje Centrum Senioralne? To trochę bez sensu chyba?

Pani Dorota :

Komunikacja miejska jest za darmo, więc na basen nawet z małymi dziećmi można pojechać. Oprócz basenu mogłoby być lodowisko- w innych miastach są tłumy na tego typu atrakcje.

Basen z całą pewnością nie jest inwestycją, która przyniesie miastu dochody. Ale , jak powiedział burmistrz Paweł Kisowski, oświetlenie czy dotowanie instytucji wywożących śmieci, też nie generuje dochodów, a jest mieszkańcom bardzo potrzebne.


Uchwała Rady Miejskiej w Złotoryi w sprawie rewitalizacji basenu.


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.