Pierwsze 365 dni urzędowania Barbara Zwierzyńska ma zaplanowane

Barbara Zwierzyńska - Doskocz Fot. Archiwum własne
Barbara Zwierzyńska - Doskocz

Na stanowisko burmistrza Złotoryi startuje czterech kandydatów. Każdy z nich ma inną wizję rozwoju miasta. Barbara Zwierzyńska - Doskocz zaprezentowała swój plan rozwoju na wczorajszym spotkaniu z mieszkańcami.

Wcześniej poznaliśmy programy wyborcze: 

Plan rozwoju! to ważne słowo - to nie program, nie obietnice wyborcze, to  długoterminowe kierunki, w których nasze miasto powinno się rozwijać.Aby go zrealizować niezbędna jest kompleksowa strategia wypracowana z mieszkańcami, oparta na solidnej analizie. 

Dlatego kandydatka ma zamiar w pierwszym roku zrealizować 10 najważniejszych zadań, a wśród nich na pierwszym miejscu opracować strategię rozwoju Złotoryi.

  1. Efektywne zarządzanie - bilans otwarcia, diagnoza potrzeb i kompleksowa STRATEGIA, budżet 2019 -audyt wydatków i sposobu prowadzenia spraw (efektywne procesy i sposób obsługi w UM i jednostkach zależnych), od 2020 r. budżet zadaniowy.
  2. Pieniądze dla miasta -od 1 dnia walka o pieniądze zewnętrzne na inwestycje, na działania miękkie,wsparcie organizacji pozarządowych i małego biznesu w pozyskiwaniu funduszy.
  3. Mieszkania - solidna inwentaryzacja mienia komunalnego (strychy, pustostany, budynki o innym przeznaczeniu) - tam gdzie to możliwe przebudowa i udostępnienie nowych mieszkań, rządowy program mieszkanie+,działki pod budownictwo, PLAN ZAGOSPODAROWANIA.
  4. Zadbane miasto - trawniki, śmietniki, podwórka, wraki (niezbędne prace, generalne porządki i zero tolerancji dla zaśmiecania i dewastacji miasta), cząstkowe remonty dróg i przejęcie dróg wojewódzkich w zarząd, segregacja odpadów, czyste powietrze, Oczko koło szpitala, nowe podejście do zieleni
  5. Przyjazne miasto - transport miejski(przemyślany), program odpracowywania zaległości czynszowych, więcej współpracy z organizacjami pozarządowymi(+50% na dotacje dla ngo), 15 minut parkowania gratis,  kawiarenka senioralna,  program Złota Rączka, potencjał seniorów -międzypokoleniowy wolontariat, ogrzewalnia, lodówka społeczna.
  6. Będzie się działo - życie w centrum miasta, wykorzystanie infrastruktury, Dni Miasta w oparciu o lokalne organizacje i firmy, objazdowy podwórkowy dom kultury, strefa kibica, kino letnie, duże imprezy ściągające turystów, jarmark bożonarodzeniowy, wydarzenia kulturalne w rynku, co weekend coś,powrót biegu wulkanów.
  7. Nic o Was bez Was - demokracja miejska, szerokie, prawdziwe konsultacje, spotkania,debaty - DIALOG i PARTNERSTWO, w najważniejszych sprawach referenda lokalne, budżet obywatelski od nowa (200 000 zł, 5 głosów na osobę, głosowanie przez internet, koniec Radnych-bezRadnych i “włodarzy” - burmistrz to nie włodarz - ma skutecznie zarządzać realizacją potrzeb mieszkańców a nie “władać” poddanymi.
  8. Centrum Obsługi i Karta Miejska - wszystkie sprawy, zgłoszenia, informacje o tym co się dzieje w mieście w jednym miejscu,narzekaj i odbieraj nagrody! zniżki, korzystanie z usług miejskich (Kino, Tęcza, rowery), tu mieszkam tu kupuję zintegrowane z aplikacją.
  9. Turystyka - rozwój w oparciu o lokalne zasoby,organizacje, przedsiębiorców, dostępność CIT i zabytków, współpraca w regionie-Kraina Wygasłych Wulkanów, Geopark, ścieżki, trasy, geocaching, aplikacje - nowoczesne narzędzia, uruchomienie konkretnej oferty turystycznej.
  10. Lokalna Przedsiębiorczość - udrożnienie komunikacyjne dolnej części miasta(ruch wokół “Lipek”, ogródki sezonowe bez opłat), program tu mieszkam tu kupuję, utworzenie rady biznesu, komórka w urzędzie odpowiedzialna za obsługę,współpraca z instytucjami otoczenia biznesu - LGD, dolnośląska agencja współpracy gospodarczej,

Barbara Zwierzyńska - Doskocz zapewniła, że wszystkie te zadania są możliwe do zrealizowania w pierwszym roku dzięki współpracy i działaniom partnerskim. Koniec z polityką “sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem”

Kandydatka swój plan na pierwsze 365 dni urzędowania oparła na wstępnej ocenie stanu teraźniejszego.  

Jest nas coraz mniej...

Od 1995 zniknęło ponad 2500 mieszkańców, Na każde 100 osób w wieku produkcyjnym mamy 148 osób w wieku poprodukcyjnym. Z miasta uciekają młodzi i wykształceni- za pracą, za mieszkaniem, za wygodniejszym życiem.

Brakuje mieszkań!

Mieszkalnictwo to jedno z podstawowych zadań własnych gminy, Na rok 2018 zaplanowano do oddania 77 mieszkań socjalnych. Mimo to nadal jest ich od kilku lat około 50. Brakuje programu odpracowywania zaległości czynszowych, które są ogromne - 300 tysięcy to dług mieszkań komunalnych, a 500 tysięcy dług socjalnych.

Ludzie szukają pracy,a praca szuka ludzi...
Brak dobrze płatnych, kreatywnych miejsc pracy (specjaliści, fachowcy, osoby wykształcone), kilka tysięcy osób codziennie dojeżdża do pracy do Legnicy, Lubina, Wrocławia, Bolesławca .Część z nich po pewnym czasie wyprowadza się (np. gdy nie może znaleźć mieszkania w Złotoryi). Z drugiej strony nie ma też pracowników (wszędzie ogłoszenia “zatrudnię” ).

Młodzi - “gatunek zagrożony” 

Liczba  młodych mieszkańców spadła z 2400 w 1995 r. na 860, w 2016. 60% deklaruje, że po szkole średniej wyjedzie i nigdy nie wróci.50% już na etapie szkoły średniej wybiera inne miasta. Miasto nie jest dobrze postrzegane przez młodzież - brak oferty, rozwiązań i miejsc dla nich.

Gdzie ci turyści?

Mamy świetne położenie (A4, S3, po drodze w Sudety, blisko do Wrocławia, Pragi, Berlina). Mamy skarby: złoto, miedź, historię, 1211r, tradycje, kulturę, architekturę i wyjątkowe zabytki, jesteśmy w Krainie Wygasłych Wulkanów - to ogromny niewykorzystany turystyczny, zabytki są słabo dostępne (w weekendy często nieczynne), nie ma  oznaczeń,Centrum Informacji Turystycznej jest otwarte jak urząd,nie mamy oferty edukacyjnej, aktywnej, warsztatowej i przede wszystkim nie prowadzimy aktywnej “sprzedaży” i promocji naszych usług turystycznych,nie korzystamy z sieci jaką tworzy Kraina Wygasłych Wulkanów. Nie robimy nic innowacyjnego - nie ma gier miejkich, aplikacji do zwiedzania, fotokodów, geocaching słaby, oznaczenia itd - śpimy po prostu.

Hamulce rozwoju

Nie ma od lat strategii rozwoju miasta, a przecież kto wie dokąd zmierza jest w połowie drogi. Nikt nie usiadł z danymi i nie dojrzał niekorzystnego trendu, nawet jak dojrzał to nie zrobił nic konkretnego żeby temu zapobiec, a przede  wszystkim nie wykorzystał możliwości jakie daje turystyka. 

Plan zagospodarowania przestrzennego to najważniejszy dokument od którego zależy rozwój gospodarczy. 167 wniosków w tym najstarsze z 2007 roku  czeka! Mogłyby powstać nowe firmy, nowe mieszkania, nowe domy. 

Stawki podatku od nieruchomości i transportowego dlaczego są najwyższe w Polsce? płacimy za nieruchomości biznesowe jak w Warszawie, Krakowie - a  jakie my tu mamy możliwości generowania zysków. 

Brak jest realnego wsparcia małej lokalnej przedsiębiorczości, spada liczba osób prowadzących działalność gospodarczą.Wielu mieszkańców uważa,  że Złotoryja jest teraz bardziej przyjazna dużym inwestorom niż własnym mieszkańcom. 

Co z tą kasą?

Dług miasta od 2002 roku wzrósł z 4 mln do 26 mln. Teraz 24 mln zł. 

Mamy bardzo słabe wyniki w zdobywaniu funduszy - wbrew pozorom za  poprzedniej władzy też nie było różowo, ale teraz to już jest naprawdę niedobrze. Wiele projektów, nawet tych zlecanych na zewnątrz, nie otrzymuje finansowania. 

Jest harmonogram naprawy dróg- zrealizowano tylko zadania 2,3,7.13.14 z listy dwudziestu kilku które miały być zrobione do końca 2018 r.

Czarna lista

Co nas wkurza?co nas boli?co nam przeszkadza?

  • basen (!)
  • drogi, chodniki, kanalizacja, oświetlenie,
  • bariery architektoniczne -byly, są… i? może pora się rozprawić z tym
  • absurdy typu kasa w urzędzie miasta (kto płaci gotówką? seniorzy...osoby starsze… na drugim piętrze (właściwie na trzecim)
  • bałagan, śmieci walające się nawet w obszarze zrewitalizowanym 
  • trawniki - prowadzone zgodnie z harmonogramem - to się coś odwróciło - cel to nie realizacja harmonogramu, cel to zadbana zieleń, a harmonogram to tylko narzędzie… które jak widać nie działa
  • “sortowanie śmieci” - to jakiś absurd, że my się bawimy w domu w pięć śmietników, targamy to pod kubły, rozkładamy - a potem przyjeżdża pojazd RPK i wszystko wrzuca na pakę, po kolei, z tych posortowanych pojemników
  • zapuszczone podwórka, klatki i przestrzeń miejska
  • bezradność służb w rozwiązywaniu problemu bezdomnych w szpitalu
  • bezradność miasta w załatwianiu spraw na zewnątrz - ciągle słyszę - to nie jest w kompetencjach urzędu miasta - Grunwaldzka nie nasza, chodnik na legnickiej nie nasz, działka pod basen starostwa itd, załatwianie, skuteczne lobbowanie na zewnątrz jest ważnym zadaniem burmistrza,
  • obsługa w urzędzie i jednostkach
  • słaba komunikacja miasto-mieszkańcy -
  • zakaz narzekania - oczekiwałabym reakcji: przepraszamy, naprawimy to za 4 dni, dziękujemy za zaangażowanie (bo jednak chciało mi się robić zdjęcie i poruszyć temat)
  • jednym z największych rozczarowań względem po zmianie władzy w 2014 roku jest obszar - “władza wie lepiej” - fasadowe lub żadne konsultacje (debata budżetowa 2017’, budżet obywatelski - proces uchwalania , górka mieszczańska )



To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.