Recykling baterii w Złotoryi -burmistrz za, a radni pytają

komisje online Fot. Archiwum własne
komisje online

Podczas wczorajszej komisji gospodarczej burmistrz odpowiadał na kolejne pytania radnych dotyczące wybudowania fabryki do recyklingu baterii na złotoryjskiej strefie.

We wcześniejszych dyskusjach burmistrz przedstawiał jako plus planowanej inwestycji 50 miejsc pracy. Wczoraj radna Barbara Listwan zapytała czy mamy na strefie deficyt czy nadmiar miejsc pracy? Burmistrz odpowiedział,że na strefie cały czas są wolne miejsca pracy. W Borgersie ciągle trwa rekrutacja pracowników, ale to jest proces normalny, bo nawet w czasach dużego bezrobocia miejsca pracy zawsze się znajdowały. Jeżeli będzie więcej miejsc pracy to pracodawcy będą przyciągać pracowników wyższymi zarobkami. Burmistrz stwierdził również, że od kilku lat około 3000 mieszkańców Złotoryi pracuje na zewnątrz, tracąc wiele czasu na dojazdy do pracy. Burmistrz chciałby żeby mieszkańcy mogli ten czas spędzać z rodziną lub na realizowaniu swoich pasji pracując na miejscu.

Nam wydaje się, że mieszkańcy podejmują decyzję dojazdów do pracy ze względu na bardziej atrakcyjne zatrudnienie niż mogą znaleźć na miejscu - wyższa pensja, ciekawsza praca. Nie zrezygnują z niej dla pracy u inwestora, który szuka miejsc, gdzie koszty pracy są niższe niż na przykład w Kobierzycach pod Wrocławiem.

Radni prezentowali obawy mieszkańców dotyczące transportu uszkodzonych akumulatorów, uzyskanych półproduktów i odpadów. Głównym źródłem odpadów ma być fabryka akumulatorów LG w Kobierzycach. Przez Złotoryję (Legnicka, Staszica, Krzywoustego)będzie przejeżdżało 8 tirów dziennie. Każdy z nich będzie przewoził do 40 ton ładunku potencjalnie niebezpiecznego. 

W odpowiedzi burmistrz stwierdził, że korzyścią dla miasta będzie doskonalenie się naszej straży pożarnej w gaszeniu pożarów akumulatorów. Za kilka lat jak będą w użytku autobusy elektryczne to nasi strażacy będą doskonale przygotowani do reagowania na potencjalne niebezpieczeństwa.

Całą dyskusję można prześledzić tutaj

Okazało się, że wideorelację z komisji zapisano na kanale youtube miasta i jest ona dostępna po zakończeniu transmisji na żywo. Czy wideorelacje z posiedzeń komisji powróciły na stałe?

Prawdopodobnie na  czwartkowej sesji  Rada Miasta  wyrazi oficjalne stanowisko wobec planowanej inwestycji.

Aktualizacja - wideorelacja z komisji gospodarczej już nie jest dostępna. Mieszkańcy nie będą mieli możliwości zapoznać się z argumentacją burmistrza.

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.