Inwestycje wodno-kanalizacyjne na horyzoncie

Woda Fot. pixabay.com
Woda

Rząd przeznaczył dodatkowe 4 mld zł dla samorządów na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Środki zostaną przekazane jeszcze w tym roku i mogą zostać wykorzystane przez gminy według własnego uznania w latach 2021-2024.

W powyższej kwocie 1 mld zł zostanie przeznaczony na projekty wspierające wodociągi i zaopatrzenie w wodę a 3 mld zł na inwestycje związane z kanalizacją. Inwestycje wodno-kanalizacyjne mają się przełożyć bezpośrednio na dostęp do bieżącej wody, oczyszczanie ścieków oraz dbałość o środowisko.


Samorządy sygnalizowały duże potrzeby jeśli chodzi o inwestycje wodno- kanalizacyjne. Dodatkowe środki z nadwyżki budżetowej na realizację najpilniejszych potrzeb gmin są odpowiedzią na te głosy ze strony rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Rozdzielono je zgodnie z przyjętym algorytmem promującym te gminy, które

mają najniższe wskaźniki kanalizacji i dostępu mieszkańców do wodociągów. Wszyscy Polacy, niezależnie od miejsca zamieszkania, powinni mieć taki sam dostęp do podstawowych usług, gwarantujących komfort życia. Stąd rządowe dofinansowanie dla inwestycji, które gwarantują zrównoważony rozwój.” - powiedział senator Krzysztof Mróz.

Rząd zdecydował, by wesprzeć dodatkowymi środkami regiony, które najbardziej tego potrzebują. Gminy nie musiały składać żadnych wniosków a wysokość dofinansowania wynika z algorytmów, opartych na obiektywnych danych. To kolejne wsparcie dla samorządów z budżetu państwa w ramach Polskiego Ładu po rozstrzygnięciu pierwszego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych. W skali kraju dodatkowe fundusze otrzyma aż 1714 gmin. Nie zabrakło w tym gronie samorządów z Powiatu Złotoryjskiego, do którego trafi blisko 6,7 mln złotych. Poniżej pełna lista:

  • Gmina Pielgrzymka: 1 862 090 zł - całość na kanalizację;
  • Gmina Świerzawa: 3 496 774 zł - w tym 1 957 372 zł na inwestycje w wodociągi i zaopatrzenie w wodę i 1 539 402 zł na kanalizację;
  • - Miasto Wojcieszów: 390 835 zł - całość na na inwestycje w wodociągi i zaopatrzenie w wodę;
  • - Gmina Zagrodno: 953 164 zł - całość na kanalizację.

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.