Budżet obywatelski w 2015 roku

Banaszek Józef Fot. Archiwum własne
Banaszek Józef

Rada Miasta Złotoryja  rozpoczyna pracę nad budżetem obywatelskim.  Radny Banaszek, przewodniczący komisji budżetu i finansów, zapewnił na ostatniej sesji, że w ciągu kilku miesięcy, które pozostały do końca kadencji radni będą pracować nad wdrożeniem budżetu obywatelskiego. Miejmy nadzieję, że praca będzie skuteczna i budżet obywatelski będzie realizowany w  2015 r. 

Podczas dyskusji  na komisji budżetu i finansów radny Banaszek stwierdził, że budżet obywatelski to proces, który  zainicjuje zainteresowanie obywateli tym co się dzieje w mieście. Skarbnik Soja stwierdziła, że i bez budżetu obywatelskiego, mieszkańcy są zainteresowani inwestycjami w mieście, zgłaszają różne wnioski do burmistrza.  Wniosek radnego Wilczyńskiego  dotyczący wprowadzenia budżetu obywatelskiego w Złotoryi poparli wszyscy radni.

Na sesji również kilka minut poświęcono dyskusji na temat budżetu obywatelskiego. Radny Matecki mówił, że  demokracja przedstawicielska ma swoje wady. Władze nie do końca znają potrzeby mieszkańców. Wprowadzenie budżetu obywatelskiego   być może sprawi, że ludzie zaczną myśleć o budżecie jak  o rzeczy skończonej. Na wszystkie potrzeby nie ma środków. Burmistrz Żurawski zapytał radnego Mateckiego na jakiej podstawie twierdzi, że zarządzający nie mają wiedzy o potrzebach ludzi w mieście. Na co radny odpowiedział, że zgodnie z logiką - burmistrz przecież nie czyta w umysłach ludzi. Żurawski uznał to za marne uzasadnienie, bo jak powiedział, skończyły się czasy kiedy mieszkańcy nie artykułują swoich potrzeb. Dzisiaj te potrzeby artykułowane są jednoznacznie w pismach czy rozmowach. Ilość tych informacji jest bardzo duża. Na ich podstawie planowane są zadania do budżetu. Burmistrz stwierdził, że cieszy się, że taka aktywność jest jednak wiąże się to z koniecznością dokonywania wyborów, co bywa trudne. 

Radni podczas tej sesji poparli również  wniosek przewodniczącego Romana Gorzkowskiego aby wszytskie materiały przesyłać radnym drogą mailową. Wniosek przeszedł większością głosów. Skoro wszystkie materiały przedsesyjne będą w wersji elektronicznej to nie powinno być trudności z umieszczaniem ich w BIP. Oprócz projektów uchwał są to często interesujące opracowania podsumowujące np. pracę jednostek organizacyjnych miasta. 

wideorelacje z XXXVII sesji (1,04)  ,  komisji budżetu i finansów

 

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.