Nieprawdopodobne własciwości mniszka lekarskiego

mniszek, mlecz, łąka, wiosna Fot. Archiwum własne
mniszek, mlecz, łąka, wiosna

Popularnie nazywany mleczem.W ogrodach traktowany jako uciążliwy chwast. Rośnie najczęściej przy drodze, na łące, w zaroślach. Mało kto wie, że mniszek lekarski ma wiele właściwości leczniczych, dzięki którym znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej.

Mniszek lekarski: poprawia trawienie, ma właściwości moczopędne,oczyszcza organizm z toksyn, wzmacnia odporność, wspiera odchudzanie, przyspiesza gojenie ran.

Poniżej prosty sposób na syrop z tej pożytecznej rośliny:

  • 1 litr kwiatów mlecza
  • 2 cytryny
  • 1 litr wody
  • 1 kg cukru

Przygotowanie: kwiaty mlecza włóż do garnka, zalej zimną wodą i gotuj na małym ogniu przez ok. 15 min. Następnie garnek odstaw na dobę w chłodne miejsce. Po 24 godzinach wywar odcedź przez sito i dodaj do niego sok z cytryn oraz cukier. Całość wymieszaj i gotuj na małym ogniu do czasu, aż uzyskasz konsystencję lejącego miodu (ok. 2 godzin). Tak powstały syrop przelej do słoiczków. Termin ważności domowego syropu z mniszka mija po kilku miesiącach od daty przygotowania.

UWAGA - kwiaty najlepiej zbierać w maju, ponieważ wtedy są najbardziej dojrzałe i nie mają charakterystycznego posmaku goryczy. Należy zbierać je w słoneczny dzień, koniecznie przed południem, kiedy kwiat jest najbardziej otwarty. Zebrane o tej porze dnia płatki mają najwięcej smaku i aromatu.

Nie należy ich zbierać przy drogach (spaliny) i na polach (pestycydy).


źródło: poradnikzdrowie.pl
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.