Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

policja
policja

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy czy innego dokumentu tożsamości to ogromny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem.

Zagubienie lub utrata któregokolwiek z dokumentów tożsamości może mieć przykre konsekwencje dla właściciela zwłaszcza, że sposobów na wykorzystanie cudzej tożsamości jest wiele i wciąż pojawiają się nowe. Dokumenty wykorzystywane są do wyłudzenia pożyczki, wynajęcia mieszkania, pokoju hotelowego, kradzieży wypożyczonego samochodu, zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków.

W przypadku zgubienia lub kradzieży dokument należy:

- Zastrzec je w placówce swojego banku. Jeśli ktoś nie posiada rachunku bankowego, powinien udać się do banku przyjmującego zastrzeżenia także od osób nie będących klientami danego banku.

- Powiadomić Policję- tylko jeśli dokumenty zostały skradzione.

- Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną- w celu wyrobienia nowego dokumentu.

Jakie dokumenty należy zastrzegać?

- Wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość tj. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, książeczkę wojskową, karty płatnicze

Wystarczające jest zgłoszenie dokumentu w jednym banku. Następnie dane te automatycznie zostaną przekazane do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłane do wszystkich banków, operatorów sieci komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Dokumenty można zastrzegać nie tylko osobiście. Większość banków przyjmuje telefoniczne zgłoszenia, część wprowadziła taką możliwość do bankowości elektronicznej. W sytuacji, kiedy ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem, operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest Policja.

Pamiętajmy, że samo zastrzeżenie dokumentu na Policji lub w gminie jest niewystarczające. Utracone dokumenty powinny być zastrzeżone również w banku. Powinni to zrobić wszyscy- niezależnie od tego, czy jesteśmy już klientami jakiegoś banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy.

 


źródło: KPP Złotoryja
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.