Zeznanie podatkowe przygotuje dla Ciebie urząd skarbowy

Urząd Skarbowy w Złotoryi Fot. Archiwum własne
Urząd Skarbowy w Złotoryi

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadziła nową usługę tzw. "Twój e-PIT".

Zgodnie z nią już za 2018 rok Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) sporządzi zeznania PIT-37 i PIT-38 dla wszystkich podatników. Zeznania udostępnione w ww. usłudze zostaną przygotowane automatycznie  w oparciu o dane przekazane w informacjach sporządzanych przez płatników za 2018 rok i dane przekazane przez podatnika w zeznaniu podatkowym za 2017 rok takie jak ulga na dzieci, nr KRS organizacji pożytku publicznego, której w 2017 roku podatnik przekazał 1% podatku.

Zeznania zostaną udostępnione podatnikom na Portalu Podatkowym, w serwisie podatki.gov.pl od  15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. Sporządzone w wymienionej formie zeznanie PIT-37, PIT-38 podatnik będzie mógł:

  • zweryfikować i zaakceptować bez zmian, 
  • modyfikować  i po dokonanych zmianach je zaakceptować lub odrzucić,
  • rozliczyć się samodzielnie, 
  • nic nie robić – wówczas z upływem terminu do składania zeznań rocznych, tj. z dniem 30 kwietnia 2019 r. zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie oznaczało złożenie przez podatnika rozliczenia rocznego PIT.

Podatnicy, którzy nie będą chcieli skorzystać z zaproponowanej, nowej formy rozliczenia, będą mogli nadal rozliczyć się z urzędem skarbowym składając zeznanie podatkowe w formie papierowej lub elektronicznej. Nie będzie jednak możliwości złożenia zeznania w postaci PFR (wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe) lub sporządzenia zeznania na podstawie wniosku PIT-WZ, jak odbywało się to dotychczas. 

Ważne – wszystkie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2018 rok (bez względu na formę – tj. papierowo lub elektronicznie) składane są urzędom skarbowym w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 roku. Zeznania złożone przed początkiem wymienionego terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego 2019 roku.

Termin złożenia zeznania PIT-36, PIT-36L za 2018 rok nie ulega zmianie. Zeznania te należy składać w terminie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2019 r.

Od 2019 roku, w przypadku złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej organ podatkowy dokonuje zwrotu nadpłaty wynikającej z zeznania w terminie 45 dni od dnia złożenia zeznania.

Urząd Skarbowy w Złotoryi
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.