W przedszkolach więcej miejsc niż dzieci!

Eksperymenty w przedszkolach Fot. Archiwum własne
Eksperymenty w przedszkolach

Dawno minęły czasy kiedy brakowało miejsc w przedszkolach. Dzieci w wieku przedszkolnym, od trzech do sześciu lat, mamy w Złotoryi 463, a miejsc w przedszkolach 716. W przedszkolach miejskich i szkołach  400, w 5 przedszkolach prywatnych  316 miejsc.

Na dzień 30 czerwca 2020 miesięczny koszt utrzymania jednego dziecka w przedszkolu publicznym wynosił  12 346,43 zł rocznie (1 028,87 zł miesięcznie). Z powodu pandemii koszty się obniżyły i dzisiaj wynosza 925 zł na jedo dziecko miesięcznie. Dla właścicieli przedszkoli prywatnych nie jest to dobra wiadomość.

Zgodnie z obowiązującym prawem, dotacje dla niepublicznych przedszkoli przysługują na każde dziecko w wysokości nie niższej niż 75% ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących, ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jedno dziecko. W czerwcu 2020 było to 748 zł, teraz będzie kilkadziesiąt zł mniej. Wpływy lokalnych przedsiębiorców prowadzących prywatne przedszkola zmaleją. Gmina też liczy pieniądze. Okazuje się, że gdyby w przedszkolach miejskich wszystkie miejsca były zajęte (255), to dotacja dla przedszkoli prywatnych mogłaby być niższa. Rocznie nawet o 100 tys. zł.

W tym roku w Złotoryi o dzieci będą zabiegać nie tylko przedszkola prywatne ale również publiczne. Jak zadecydują rodzice dzieci? 

Ważnym czynnikiem jest cena. W przedszkolach publicznych 5 godzin pobytu dziecka (dziennie) jest darmowe, za każdą kolejną godzinę rodzice płacą jedną złotówkę. W przypadku dziecka spędzającego w przedszkolu 9 godzin, całkowity koszt wynosi w takim przypadku około 200 zł. Czesne w przedszkolach prywatnych w Złotoryi 320-550 zł. Opłata za wyżywienie obowiązuje zarówno w prywatnych jak i publicznych - jest to około 150 zł.

W przedszkolach państwowych sporym problemem dla rodziców jest przerwa letnia, wynosząca zazwyczaj jeden miesiąc. W tym czasie rodzice muszą znaleźć opiekę dla dziecka. W przypadku przedszkoli prywatnych kłopot ten nie istnieje. Większość przedszkoli tego typu oferuje swoje usługi przez cały okres letni.

Przedszkola publiczne w Złotoryi mają do dyspozycji własną kuchnię, a obiady wydawane są bezpośrednio po przyrządzeniu.  W przedszkolach prywatnych korzysta się z usług cateringu.  

Jeśli rodzicom zależy na tym, aby dziecko chodziło do placówki o konkretnych profilu  np. przedszkole prowadzone metodą Montessori - Kangurek lub przedszkola kładącego nacisk na intensywną naukę języka.- Michałek, to mogą liczyć na to w przedszkolach prywatnych. 

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.