Co robimy po szkole? -młodzi pasjonaci- rekomendacje!

młodzi pasjonaci Fot. Archiwum własne
młodzi pasjonaci

I etap konkursu „Punkt widzenia młodych” organizowany w ramach projektu Stowarzyszenia Edukacja Przyszłości „złotoryjanie” dostarczył zarówno  młodzieży  jak i organizatorom mnóstwa pozytywnych emocji i uświadomił po raz kolejny, że planowanie przyszłości i myślenie o niej w kategorii spraw priorytetowych jest niezbędne.

Chcielibyśmy przedstawić  krótkie rekomendacje, żeby uświadomić dorosłym- szczególnie tym podejmującym w naszym mieście kluczowe decyzje - że warto się pochylić nad sprawami dotyczącymi młodych ludzi i  choć trochę wyjść na przeciw ich oczekiwaniom.

Próbując uporządkować informacje wynikające z prac młodzież, podzieliliśmy je na dwie kategorie. Pierwsza grupa to dzieciaki zafascynowane sportem  i realizujące się w tej dziedzinie. Większość stwierdza, że w Złotoryi i okolicach jest wiele możliwości do realizacji sportowych pasji. Są trenerzy, sale, siłownie, zajęcia dodatkowe. Są możliwości, jeśli ktoś jest ambitny i uparty.


Druga grupa to młodzież, która niekoniecznie widzi się w dziedzinach sportowych i tu pojawiają się problemy. Według nich brak miejsc, w których można realizować inne pasje:

Szczerze brakuje mi zajęć dodatkowych z fizyki i chemii.

                                                                                  Karolina Przeszlakiewicz

Kiedy już zdobędę doświadczenie medyczne, zamierzam wrócić do Złotoryi i pracować w szpitalu, jeżeli będzie jeszcze istniał… Wiem, że brakuje specjalistów w takich małych miasteczkach, dlatego wszystko bym zrobiła, aby móc tu wrócić i leczyć.

                                                                             Katarzyna Gawrońska, klasa 7c

Jakie jest twoje miejsce marzeń gdzie mogłabyś spędzać swój wolny czas i realizować swoje pasje? - Nie, niestety nie mam takiego miejsca.

                                                                                                   Wanesa Tatur

W moim najbliższym otoczeniu brakuje możliwości realizowania i rozwijania mojej pasji poprzez zajęcia dodatkowe . Najczęściej planując podróż ,działam indywidualnie. Jednym z najczęstszych powodów braku realizowania mojej pasji są ograniczenia finansowe .

                                                                       Agnieszka Kołodziej, Anna Madej

Bez względu na plany zawodowe i marzenia jedna i druga grupa podkreśla jednak, że Złotoryja nie jest miejscem, w którym czują się bezpiecznie, nie ma w niej możliwości spędzania wolnego czasu i kulturalnych rozrywek.

W najbliższym otoczeniu brakuje miejsc, gdzie człowiek czuje się bezpiecznie ,gdzie czuje się akceptowany, rozumiany. Dosłownie brakuje nawet bezpiecznych przejść, ułatwień dla osób niepełnosprawnych, miejsc w mieście, w których można odpocząć wśród drzew i zieleni. Często takie miejsca oblężone są przez osoby spożywające alkohol nawet w ciągu dnia.

                                                                                             Zuzanna Leśniak

Jeżeli chodzi o ludność w Złotoryi,  to większą część tego miasta stanowią starsi ludzie, ponieważ młodzi ludzie stąd wyjeżdżają.  To malutkie miasto i nie ma tu wielu atrakcji, na przykład wielkiego kina, basenu, nie przyjeżdżają tu sławne osoby. Ja się nie dziwię, że stąd udzie wyjeżdżają, bo sama wyjadę, gdy tylko skończę szkołę.  A możliwe jest też to, że wyjadę do szkoły poza Złotoryją. Nie ukrywam, że bardzo bym chciała zostać w Złotoryi, bo to ładne, spokojne  miasto. Może jak będę starsza, to tu powrócę…

                                                                                           Amelia Sierżęga , kl. 7c

Jakie jest moje miejsce marzeń i jakie jest moje miejsce marzeń i gdzie mogłabym spędzać czas i realizować swoje marzenia? Jednym z tych miejsc jest Wielka Brytania. Moim jednym z wielu marzeń jest wyjechanie tam.

                                                                                               Karolina Przeszlakiewicz

Przesiadujemy w pizzeriach, albo po prostu błąkamy się bez celu po mieście. Szczerze mówiąc, brakuje miejsc, gdzie nastolatkowie mogą wspólnie udać się w jakieś miejsce i spędzać tam czas. Mogłoby się wydawać, że każdy z nastolatków jest pochłonięty nową technologią, a tak naprawdę są młodzi ludzie, którzy mają swoje zainteresowania i pasje, lecz nie zawsze mogą je realizować. 

                                                                                                    Emilia Puzewicz 

Nie są to, niestety, optymistyczne stwierdzenia i nie są one wypowiedziane anonimowo w przypadkowej ankiecie. Można było zrobić zestawienia i wyliczyć procenty. Specjalnie unikamy ogólnych zestawień, cytujemy konkretne wypowiedzi. Tak mówią inteligentni, młodzi i ambitni ludzie z imienia i nazwiska, szczerze i po prostu.Bardzo się cieszymy, że chcieli o tym napisać i mamy nadzieję, że poruszą tym serca dorosłych, którzy na tym etapie życia są im bardzo potrzebni do realizowania pasji, marzeń i osiągania sukcesów.
Wszystkie prace nadesłane na konkurs w I etapie - link 

 

 

 

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.