Urząd na....

Urząd Miejski Fot. Archiwum własne
Urząd Miejski

Do akcji Masz Głos, Masz Wybór dołączyliśmy na sam koniec. Pozostało już tylko jedno zadanie do wykonania Urząd na piątkę. Zadanie to zbiegało się z działaniami, które podjęliśmy wcześniej, dotyczącymi sprawnego przepływu informacji między mieszkańcami a władzą samorządową.

W ramach akcji przeprowadziliśmy ankietę internetową, w której zadaliśmy mieszkańcom pytania zawarte w Karcie Pytań. Wyniki ankiety cały czas były dostępne dla wszystkich. Zdajemy sobie sprawę, że wypełniła ją tylko mała grupa mieszkańców (74), niereprezentatywna dla całej społeczności złotoryjan, ale mimo to jej wynik może być informacją zwrotną dla zarządzających Urzędem.

Wyniki tej ankiety nie są zbyt pochlebne dla naszego Urzędu, jednak wiele rzeczy można zmienić “od zaraz” bez kosztowo, tak by był on dostosowany do potrzeb mieszkańców: otwarty dłużej, wyposażony w otwartą toaletę i przewijak dla dzieci. Nic nie stoi na przeszkodzie aby urzędnicy byli uprzejmi i chętni do udzielania pomocy już teraz. Żeby było tak, jak komentował jeden z respondentów:

Chciałbym, aby urzędnik był dla obywatela pomocny a nie traktował mnie z góry i gdzie cieszę się jak coś załatwię szybko i nie muszę kilka razy chodzić. To powinna być norma, której nie ma. Nawet w Biedronce, za zakupy klientowi dziękują i grzecznie zapraszają ponownie. Widać, że można się na klienta przestawić...

Mimo krótkiego czasu udało się dzięki współpracy z Przewodniczącym Rady Miasta, Romanem Gorzkowskim, wprowadzić kilka pozytywnych zmian głównie w obszarze jawności procesów decyzyjnych samorządu:

  • W BIP Urzędu Miejskiego pojawiają się z kilkudniowym wyprzedzeniem zawiadomienia o terminie i miejscu posiedzeń komisji Rady Miejskiej (były tylko o sesjach)
  • W informacji o planowanej sesji można znaleźć pełny porządek posiedzenia, z tytułami uchwał. Nie ma jeszcze jednak dostępnych projektów uchwał przed ich uchwaleniem (w BIP)
  • W listopadzie na stronie Urzędu Miejskiego i w BIP zaczęły się pojawiać wideo-relacje z posiedzeń Rady Miejskiej (sesji i komisji) . Co prawda nie w czasie rzeczywistym, ale już po dwóch dniach można obejrzeć zapis posiedzenia

Zostało jeszcze trochę do zrobienia ale zadanie realizowane w ramach akcji nie kończy naszych działań. Obecnie rozpoczynamy przedsięwzięcie z grupą seniorów złotoryjskich pt. Zabierz głos

Czytaj też:

Dostęp do informacji publicznej

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.