Konsultacje społeczne, czyli o Centrum Senioralnym słów kilka

Urząd Miejski Fot. Archiwum własne
Urząd Miejski

Z definicji konsultacja społeczna to instytucja demokracji bezpośredniej, która  polega na wyrażeniu przez członków zbiorowości opinii w przedstawionej sprawie. Tworzy się w ten sposób dwustronna relacja, powstająca z inicjatywy administracji państwowej.

Konsultacje społeczne to proces dialogu pomiędzy przedstawicielami władz (każdego szczebla - od lokalnych po centralne) a mieszkańcami, mający na celu zebranie głosów mieszkańców i w oparciu o nie podjęcie przez władze optymalnych decyzji w sprawach publicznych-poradnik.ngo.pl

Wyobrażaliśmy więc sobie, że eksperci przedstawią wszystkie aspekty planowanej inwestycji- przede wszystkim finansowe , a następnie mieszkańcy odpowiedzą na następujące pytania:

  • czy chcą takiego centrum?
  • czy jest to inwestycja pierwszej potrzeby dla miasta?
  • ile będzie kosztowała i z czego trzeba będzie zrezygnować podczas jej powstawania?
  • ile będzie kosztował pobyt w takim centrum i czy złotoryjskich seniorów będzie na to stać?

Tymczasem przedstawiona została wizja centrum, a następnie podczas warsztatów padały pytania wyłącznie o to , co mieszkańcy chcieliby w takim centrum mieć? Wprawdzie pani prezentująca projekt podkreślała wielokrotnie, że to mieszkańcy zdecydują, ale my nie odebraliśmy takiego wrażenia.

W trakcie warsztatów usłyszeliśmy od jednej z pań: po co rozmawiać o pieniądzach, pomyślmy , co byśmy chcieli. I to prawda, pomarzyć dobra rzecz, ale niejedna idealistyczna wizja padła w zderzeniu z realiami.

Żeby odpowiedzieć na postawione wyżej pytania , potrzebna jest większa wiedza na temat kosztów i wynikających z tego ograniczeń. Jeśli mając pełne informacje, mieszkańcy zdecydują, że chcą centrum, będziemy wspierać pomysł obiema rękami.To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.