Będzie rekultywacja Wilczej Góry!

Wilcza Góra Fot. wikimedia.org
Wilcza Góra

Dwa dni temu w Starostwie Powiatowym władze powiatu i przedstawiciele TMZZ rozmawiali z nowym właścicielem kopalni i ważnej jeszcze 7 lat koncesji na eksploatację złoża na Wilczej Górze.

Wilcza Góra jest pozostałością wulkanu, który był aktywny 15 milionów lat temu. Obecnie widoczne wzniesienie nie stanowi jednak stożka wulkanicznego, lecz resztkę komina, którym magma przedostawała się ku powierzchni. Stożek wulkanu znajdował się wyżej. W późniejszych okresach został zniszczony, odsłaniając głębsze warstwy skał. Dzięki wyrobiskom kamieniołomu można obserwować niemal pełny przekrój komina wulkanicznego. Ciekawą cechą bazaltów jest ich bardzo dobrze wykształcona oddzielność słupowa. Sześciokątne, regularne słupy bazaltowe  powstały na etapie stygnięcia lawy. Najpiękniej wykształcony przykład oddzielności słupowej, tzw. róża bazaltowa, od 1959 r. została objęta ochroną w rezerwacie przyrody.

Na początku XX wieku rozpoczęła się eksploatacja bazaltu na zboczach Wilczej Góry. Bazalt wydobyty w tej kopalni posłużył m.in. do budowy Trasy W-Z, Trasy Łazienkowskiej, Pałacu Kultury i Nauki oraz warszawskiego metra. W wyniku działalności kopalni zniszczona została znaczna część góry. W nocy z 25 na 26 sierpnia 2019 roku doszło do oberwania się części zbocza góry, w wyniku czego wstrzymano wydobycie w kopalni. Poprzedni właściciel kopalni, Colas, informował o specjalistycznych badaniach mających dać odpowiedź na pytanie, jak w tych warunkach kontynuować eksploatację, bo koncesja na Wilczą Górę wygaśnie dopiero w 2027 roku.

Daniel Miazga z PGWP S.A., obecnego właściciela kopalni, poinformował, że eksploatacja złoża Wilcza Góra nie zostanie wznowiona. Firma przejmie jednak po Colasie zobowiązania dotyczące rekultywacji wyrobiska na Wilczej Górze. Należy dodać, że plan rekultywacji z 2015 roku na dzisiaj nie pokrywa się z rzeczywistymi potrzebami. W wyniku dotychczasowych prac górniczych chroniona część Wilczej Góry uległa znacznemu osłabieniu i postępującej destrukcji. Na spotkaniu w Starostwie Powiatowym ustalono dalsze wspólne działania celem trwałego wyłączenia Wilczej Góry z jakichkolwiek robót eksploatacyjnych oraz przygotowanie i udostępnienie tej wspaniałej atrakcji geologicznej dla ruchu turystycznego.


tekstTo pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.