Początki lokacji miast śląskich

Złotoryja z lotu ptaka Fot. Gabriela Kalinowska-Czakon
Złotoryja z lotu ptaka

Muzeum Regionalne w Jaworze zaprasza pasjonatów historii Jawora na wykład regionalisty pana Romana Gorzkowskiego z Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej. Odczyt pt. "Początki lokacji miast śląskich" wygłosi on w czwartek 29 stycznia o godzinie 17 w siedzibie muzeum przy ul. Klasztornej 6.

Wykład zainauguruje tegoroczny cykl popularno-naukowy "Poznajemy region". Cykl organizowany jest od trzech lat i cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego celem jest nie tylko edukacja historyczna młodzieży i dorosłych, lecz także aktywizacja społeczności lokalnej we wspólnych przedsięwzięciach. W działaniach tych coraz chętniej uczestniczą seniorzy. Z kolei merytoryczne opracowanie dziejów regionu przez specjalistów z różnych dziedzin nauki pozwala przełamać nieaktualne dziś stereotypy dotyczące przeszłości regionu (zawężające np. okres prosperity Jawora do czasów piastowskich). Tym razem spotkanie poświęcone będzie średniowiecznej przeszłości osad śląskich.

Przeszło osiem wieków temu miało miejsce zjawisko nadawania praw lokacyjnych istniejącym tu wcześniej osiedlom skupionym wokół grodów. Był to zbiór określonych przywilejów oraz statutów. Lokacje odbywały się w oparciu o ściśle wskazany wzorzec funkcjonujący już w innym rejonie Europy, np. prawo magdeburskie. W dawnej Polsce zakładano najpierw miasta i wsie na prawie polskim. Później także przenoszono je na prawo niemieckie. W epoce feudalnej lokacje przyczyniły się do umocnienia pozycji mieszczaństwa oraz rozwoju gospodarki towarowo-pieniężnej. Dziś - w dobie federacji państw - średniowieczny system municypalny przywołuje ideę jednoczącej się Europy.

Wstęp na wykład jest bezpłatny.

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.