Dotacje na konserwację zabytków

Cezary Przybylski, Wrocław - obraz Michał Zimniak z Pixabay
Cezary Przybylski, Wrocław - obraz Michał Zimniak z Pixabay

Każdego roku samorząd województwa przeznacza 5 mln złotych z własnego budżetu na ochronę zabytków na Dolnym Śląsku. W tym roku pozwoli to przeprowadzić niezbędne prace konserwatorskie w 146 obiektach.

Na ostatnim posiedzeniu sejmiku województwa została zatwierdzona lista dolnośląskich zabytków, które otrzymają dotację z budżetu województwa na inwestycje związane z ich ochroną i konserwacją. W tym roku na ten cel samorząd przeznaczył 5 milionów złotych. W konkursie na dotacje zgłoszono aż 321 wniosków. Kwota oczekiwanych dotacji sięgała 32 milionów złotych. Wymogi formalne spełniło 261 wniosków.

- Dolny Śląsk jest niezwykle bogaty w obiekty zabytkowe. Wiele z nich wymaga remontu i konserwacji. Nasz samorząd przeznaczył na to ogromne środki  z regionalnego programu operacyjnego. 2 tygodnie temu rozdysponowaliśmy ponad 70 mln złotych. - mówił w czasie konferencji marszałek Cezary Przybylski.
– Niezależnie od środków unijnych, każdego roku przeznaczamy 5 mln z budżetu województwa na konieczne prace konserwatorskie. To 5 razy więcej niż w tym roku na dolnośląskie zabytki przekazał rząd –
dodał Przybylski.

W tym roku dotacje otrzyma 146 obiektów najwyżej ocenionych przez komisję ds. ochrony zabytków.
- Komisja miała trudne zadanie. Wniosków było znacznie więcej, niż dostępnych środków, choć jako samorząd wojewódzki wydajemy na ochronę zabytków najwięcej w Polsce. Najważniejszym kryterium dla komisji była klasa i wartość zabytku oraz jego obecny stan techniczny – informował Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa.

Na liście obiektów które otrzymają dotacje znalazły się m.in. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Uniwersytet Wrocławski (remont empory Auli Leopoldina), Hala Stulecia (remont Iglicy), Kościół Pokoju i Kościół Łaski, Sanktuaria w Wambierzycach i w Grębocicach, a także uzdrowiska w Szczawnie-Zdroju i Lądku-Zdroju.Komisja wybrała do realizacji zadania kierując się stanem technicznym, poziomem zaawansowania prac renowacyjnych, wartością historyczną, artystyczną i naukową obiektów, w szczególności uznanych za Pomniki Historii oraz wpisanych na Listę UNESCO.

Lista dotacji przyznanych na konserwację obiektów z terenu powiatu złotoryjskiego:
BENEFICJENT ZAKRES RZECZOWY DOFINANSOWANIA KWOTA DOTACJI
Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia NMP w Złotoryi prace konserwatorskie przy gotyckich portalach 35 000,00 zł
renowacja kamiennej elewacji wraz z detalem architektonicznym; 70 000,00 zł
Zamek Grodziec, sp. z o. o. w Zagrodnie wymiana stolarki okiennej; wymiana wrót bramy; wzmocnienie i konserwacja muru lapidarium 30 000,00 zł
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Nepomucena w Pielgrzymce prace konserwatorskie przy ambonie; 30 000,00 zł
Klasztor Zakonu Braci Mniejszych w Złotoryi remont części pokrycia dachwego klasztoru 80 000,00 zł
Gmina Miejska Złotoryja Rewitalizacja murów obronnych przy ul. Stanisława Staszica w Złotoryi 45 000,00 zł
Biuro Prasowe UMWD
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.