Wygrane czy przegrane?

Bardowska, Tymczyszyn, Zwierzyńska
Bardowska, Tymczyszyn, Zwierzyńska

Dzięki internetowi wyniki wyborów są już wszystkim znane. Trzeba jednak chwili refleksji, aby zastanowić się dla kogo jest to wygrana, a dla kogo przegrana? Nie wyczyta się tego z czystych liczb. Ważny jest kontekst i linia czasu.

Na pewno wybory wygrane są dla wszystkich, którzy zdecydowali się na start, prezentację swojej osoby i w nagrodę otrzymali głosy poparcia od mieszkańców, nieważne ile.  

Duży sukces w drugiej turze odniosła pani Karolina Bardowska, która konkurowała z dwukrotnie niemal starszym, dotychczasowym wójtem Zagrodna Tadeuszem Szklarzem. Wygrała w sumie niewielką ilością głosów, ale to, że nie pomogły panu Szklarzowi lata sprawowania władzy, które powinny być najlepszą rekomendacją, świadczą o jej wielkim potencjale lub słabości przeciwnika. 

W gminie wiejskiej Złotoryja, pan Jan Tymczyszyn zwyciężył dużą ilością głosów z panem Pawłem Choczajem. Jednak w tej rozgrywce to pan Tymczyszyn był uprzywilejowany. Był związany z dotychczasową, wieloletnią wójt, Marią Leśną, która wspierała jego kandydaturę.

W Złotoryi zwycięstwo odniósł Robert Pawłowski. Wygrał w drugiej turze tak jak cztery lata temu. Tylko wtedy był nadzieją mieszkańców, jak teraz Karolina Bardowska w Zagrodnie. Dostał wtedy 4038 głosów poparcia, a Ireneusz Żurawski 1886 głosów. Emocje i nadzieje były wielkie. Po czterech latach w pierwszej turze, przy czterech kandydatach, nie uzyskał pierwszego miejsca. Cztery lata władzy nie przyniosły, tak jak Tadeuszowi Krzakowskiemu z Legnicy, dużej przewagi głosów. W pierwszej turze największą ilość głosów uzyskała Barbara Zwierzyńska -Doskocz, która po raz pierwszy startowała w wyborach na burmistrza. W drugiej turze Barbara Zwierzyńska uzyskała 2691 głosów, a Robert Pawłowski 3014, ponad tysiąc głosów mniej niż cztery lata temu i na dodatek jeszcze dzięki poparciu, jakiego udzielił mu publicznie Ireneusz Żurawski.

Czy to było prawdziwe zwycięstwo, układy, dżuma czy też cholera dowiemy się wkrótce.

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.