Uchwała w sprawie podwyżek za śmieci do poprawki!

komisje online Fot. Archiwum własne
komisje online

Na wczorajszej komisji gospodarczej Grzegorz Nowodyła uzasadnił radnym konieczność wprowadzenia poprawek, do uchwały znacznie podwyższającej opłaty za śmieci, którą podjęli na poprzedniej sesji.

Poprawki mają dotyczyć równego traktowania rodzin z zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej. W poprzedniej uchwale mieszkańcy z zabudowy wielorodzinnej mogli wybierać pomiędzy metodami na jednego mieszkańca i na gospodarstwo domowe.  Mieszkańcy domków jednorodzinnych mieli do wyboru tylko metodę na jednego mieszkańca. Mieszkańcy słali protesty. Urzędnicy obawiali się także reakcji Regionalnej Izby Obrachunkowej. Gdyby uchwała została zaopiniowana niepozytywnie wprowadzenie podwyżek przeciągnęłoby się w czasie.

Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości
1) za każdą osobę –   33,86zł,
2) od gospodarstwa domowego – 101,00zł. mieszkańcy w zabudowie wielorodzinnej 
1) za każdą osobę – 29,50zł
2) od gospodarstwa domowego – 101,00zł.
Zwolnienie w części z opłaty, w domkach jednorodzinnych  kompostujących bioodpady wynosi: za każdą osobę – 7,86zł, od gospodarstwa domowego -  11,00zł.

Pełna treść uchwały

Podczas posiedzenia komisji za nową uchwałą głosowali radni Widomski, Gagatek, Pazera, Antonowicz, Zwierzyńska, Wilczyński, Spychała, Listwan, Bartnicki, przeciw: Łoś, Zawiślak, Okręglicki, Maciejewski. 

Po głosowaniu wśród radnych wywołała się dyskusja. Oto niektóre z wypowiedzi:

Barbara Zwierzyńska-Doskocz-Chciałam się zapytać kolegów, którzy są przeciw czy wiedzą przeciwko czemu są przeciw. Ta uchwała zmniejsza obciążenia osób mieszkających w domkach jednorodzinnych. Dla mnie to co zrobiliście teraz to jest jakaś abstrakcja, jakiś żart z samorządu i z tego co my tutaj robimy. Jestem zbulwersowana.

Grzegorz Łoś-Uważam, że każdy radny może mieć swoje zdanie i wyrazić je poprzez głosowanie. Mogliśmy stawki wyrównać do poziomu niższego. Z jednej strony obniżamy dla zabudowy jednorodzinnej, z drugiej podwyższamy dla zabudowy wielorodzinnej. Też trzeba o tym powiedzieć.

Agnieszka Zawiślak- Tak naprawdę, to nie rozumiem co się tutaj wydarzyło. Jestem drugą kadencję i nigdy nie miałam pretensji do radnych, którzy głosowali na tak, przeciw lub wstrzymywali się. Niedopuszczalne jest żeby inni radni wywierali presję na kolegów, którzy nie zagłosowali tak, jak oni by sobie życzyli. Bardzo proszę, żeby tego nie robić. 


Radna zaznaczyła również, że informacja przekazana na poprzedniej sesji, o tym, że uchwała w sprawie podwyżek była napisana przez radnych nie była prawdziwa.
tekst


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.