Skąd się biorą jaja?

jaja
jaja

Jaja powstają w żywych fabrykach. 243 miliony europejskich kur trzymanych jest w specjalnych klatkach tzw. bateryjnych. Klatki mają pochyłe dno,  zbudowane są z drucianych siatek.  Posiadają  urządzenia służące do karmienia i pojenia, a także odbierania jaj. 4 kury są ściśnięte razem; klatki mają wymiary 45x50cm (rozmiar kuchenki mikrofalowej). Wyobraź sobie, że mieszkasz w windzie przez całe życie z żoną, dwójką dzieci, a czasami jeszcze z teściową! Osiemnastotygodniowe ptaki wsadza się w te klatki i nie wyjmuje aż do momentu śmierci. Spróbujcie wyobrazić sobie frustrację, znudzenie i agresję, które ten system wywołuje. Jeśli kura nie ma niczego, co mogłaby dziobać, często zaczyna dziobać kurę żyjącą obok, sprawiając jej ból i raniąc ją. Właściciele kur niosek często starają się zapobiec temu problemowi, skracając kurom dzioby.Częstą praktyą stosowaną przez klatkowych hodowców jest zamykanie  w ciemnym pomieszczeniu kury, która przestaje być nośna, dzięki czemu „rodzi się na nowo” i znowu zaczyna znosić jajka.

Nieco lepiej mają nioski w systemie ściółkowym. Jest to podobny system jak bateryjny, ale kury mają więcej miejsca, a klatki układane się do max. 4 warstw. Na każdym poziomie jest pokarm i woda. Ściółka jest tylko na dole. Nazwa jest więc tak adekwatna, jak nazwanie willowym domkiem naszego hotelu Qubus

W przypadku najbardziej przyjaznym zwierzętom kury mogą swobodnie się poruszać po stodole lub kurniku. Kury chowane „na wolnym wybiegu” mogą także wychodzić na świeże powietrze. Stosowanie tej metody jest w przemyśle jajecznym jednak w Polsce rzadkie.

W UE obowiązują przepisy mające na celu poprawę dobrostanu wszystkich kur hodowanych do produkcji jaj. Na przykład kurom należy zapewnić określoną ilość światła i ciemności w ciągu doby tak, aby zwierzęta miały poczucie dnia i nocy. Ponadto ptaki muszą mieć możliwość ruchu oraz dostawać paszę zawierającą odpowiednią ilość minerałów dla produkcji jaj oraz zachowania zdrowia.

Jaja w sklepach muszą być oznakowane:

0 – oznacza jaja od kur z produkcji ekologicznej, 1 – z chowu na wolnym wybiegu, 2 – z chowu ściółkowego i 3 – z chowu klatkowego.
Na przykład:  3-PL-08407840 oznacza, ze jajo wyprodukowała polska nioska żyjąca w klatce.

Nie kupujmy byle jakich jaj, wydając tym samym zgodę na ciężki los kur i jedząc produkt niskiej jakości. Zachęcamy, aby znaleźć taki sklep, gdzie można dostać jajka, jeśli nie ekologiczne z cyfrą 0, to chociaż z cyfrą 1 lub 2. Poczujecie różnicę w smaku, a jajka nie będą rozpadać się i pękać w trakcie gotowania.

Gdzie kupować? Klub Gaja przeprowadził ankietę wśród największych sieci hipermarketów w każdym z krajów. W Polsce ankietę przesłano do sklepów Makro, Real, Biedronka, Tesco, Carrefour, Albert, Suchan, Lidl i Kaufland, Euro, Bomi, Piotr & Paweł, Marcpol, Społem i Żabka. Na ankiety odpowiedziały jedynie sklepy Tesco, Społem oraz Piotr&Paweł. Jak wynika z nadesłanych odpowiedzi kilka sieci wprowadza jaja z chowu ściółkowego, ale stanowią one mały procent. Jako główne przeszkody sklepy podawały brak dostawców oraz brak popytu na takie produkty.

Więcej przeczytasz tutaj

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.