Nowy rok, nowy ja?

święta
święta

Ilu z nas powtarza to każdego roku? Cele przeważnie są bardzo ambitne, jednak rzadko zdarza się, że są realizowane w pełni. Wynikać to może z ogólności formułowania planów.

Co oznacza- ,,chcę schudnąć’’? To stwierdzenie nie określa jednoznacznie, co dla ciebie oznacza ,,schudnąć". Ile? W jakim czasie? W jaki sposób? Po co? Warto przeformułować cel np. na : chcę schudnąć 5 kg. Pod tym stwierdzeniem warto byłoby rozpisać, jak mogę ten cel zrealizować, jakie środki będą mi do tego potrzebne i jakie mam zasoby, z których mogę skorzystać- czy świetnie potrafię coś zorganizować, jestem systematyczny albo mam samochód, który ułatwi mi przemieszczanie się.  

Bardzo przydatnym narzędziem do planowania są kalendarze na cały rok, w których przejrzyście można rozpisać plan działania. Dostępnych jest także wiele kalendarzy-plannerów, które oprócz rozpisanych dni każdego miesiąca mają dodatkowe rubryki zawierające codzienne menu dnia, listy zakupów, plany roczne i kwartalne, zadania miesiąca, cele strategiczne,  opisy projektów  z przewidywanymi kosztami i zyskami, działaniami do nich prowadzącymi czy wolne miejsca na rozpiskę własnych kompetencji, umiejętności, doświadczenia, itd. Samo notowanie powoduje, że zwiększamy szanse na zrealizowanie celu nawet o kilkadziesiąt procent. Wynika to z tego, że dzięki dokładnemu planowi cel wydaje się mniej abstrakcyjny i prostszy do zrealizowania bo możemy przewidzieć poszczególne etapy działania.

Ważną rzeczą w trakcie planowania jest tworzenie planu B. Np: chcę ćwiczyć 5 razy w tygodniu. Jeśli nie zdołam pójść na siłownię, to pójdę na spacer/ pójdę na zakupy na piechotę, itp.

Po każdym miesiącu warto notować efekty działań i nagradzać się za nie- najlepiej słownie, np. pochwaleniem się bliskiej, życzliwej nam osobie i świętowaniem wraz z nią pierwszych sukcesów.

Pamiętajmy, że w jednym roku nie da zmienić się wszystkiego-schudnąć, zarobić mnóstwo pieniędzy, zrobić kariery zawodowej, wybudować domu i odmłodzić się o 10 lat. Wybierzmy jedną lub dwie rzeczy, na których najbardziej nam zależy.

I jeszcze jedno. Nie zawsze wszystko jest takie piękne i łatwe, jak byśmy chcieli. Ale jeśli marzysz o zostaniu sławną tancerką, co szkodzi z domu przez moment zrobić scenę, włączyć głośno muzykę, kamerę, światła , przebrać się i poudawać wielki występ? Dlatego właśnie mówi się, że każde marzenie jest na wyciągnięcie ręki- bo wyobraźni ludzkiej nic nie może ograniczyć.

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.