Między intuicją i nauką

Złotoryja, wiatraki, wieże Fot. Krzysztof Boroch
Złotoryja, wiatraki, wieże

„Neuronauka zmieni świat”  – powiedział prof. Rafał Ohme - ekspert w dziedzinie emocji i komunikacji. Neuronauka pozwoli zrozumieć to, co organizm do nas mówi za pomocą kodów biologicznych. Mówi nam na przykład: kiedy zachorujemy i osoby wrażliwe są w stanie rozpoznać, że za 24 godziny zachorują i mają czas, aby temu zaradzić.

Organizm również informuje nas, czy podejmowana  przez nas decyzja jest dobra, czy zła. Czyni to za każdym razem, ale my często lekceważymy takie sygnały, mówiąc: ja poważny, rozsądny człowiek 21 wieku w dobie rewolucji technologicznej, mam słuchać intuicji?

Tymczasem ta właśnie rewolucja, następująca w wyniku badań, które kosztują miliony dolarów mówi: słuchaj intuicji, a jeśli to dla ciebie zbyt proste można powiedzieć inaczej, to markery somatyczne – rodzaje uczuć generowanych na podstawie wtórnych emocji. Stanowią one fizjologiczny sygnał dla jednostki o przewidywanych skutkach podjęcia decyzji. To pewnego rodzaju alarm, który wytwarza nasz mózg na podstawie uprzednich doświadczeń.

Mózg to biologia, a umysł psychologia- mówi profesor Ohme i nie ma tu hegemonii mózgu, który rządzi nami bezwzględnie. Tak jest jedynie u zwierząt. My , dzięki korze przedczołowej , możemy wiele rzeczy kontrolować i stale się uczyć . Zapamiętywać i zmieniać, mamy system wartości, moralność i zasady, których się trzymamy po to, by móc funkcjonować w społeczeństwie i plastycznie modyfikować to, o chciałby mózg, który w rzeczywistości pragnie, abyśmy rozprzestrzeniali geny i wychowywali potomstwo tak długo, aż nie stanie się samodzielne. 


To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.