Uruchomili karuzelę podatkową

Stres
Stres

Prokuratura Okręgowa w Legnicy prowadzi śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dopuszczali się przestępstw podatkowych realizowanych w mechanizmie tzw. karuzel podatkowych przy obrocie oponami samochodowymi, urządzeniami wyposażenia warsztatów samochodowych i usług obejmujących działanie i funkcjonowanie warsztatów samochodowych.

Podmioty gospodarcze prowadzone przez członków grupy dopuszczały się wyłudzenia podatku VAT w związku z rzekomym reeksportem tych towarów. W rzeczywistości, wbrew sporządzonym w tym zakresie poświadczającym nieprawdę dokumentom, do sprzedaży towaru w deklarowanych ilościach czy świadczenia usług nie dochodziło. W niektórych przypadkach następował obrót towarem  i usługami pomiędzy poszczególnymi firmami - elementami karuzeli, z rzekomym wykorzystaniem firm wewnątrzwspólnotowych .Łączna  kwota strat z tytułu wyłudzenia podatku VAT przekracza 14 milionów 500 tysięcy złotych.

Członkowie grupy doprowadzili także do niekorzystnego rozrządzenia mieniem przez jedną z najbardziej znanych firm zajmujących się produkcją opon samochodowych. Podczas realizacji programu lojalnościowego firma ta straciła około 1 milion 500 tysięcy złotych. Zorganizowany przez nią program polegał na wspieraniu sprzedaży opon ciężarowych do użytkowników końcowych. Program rozliczany był na podstawie faktur uzyskanych od dystrybutorów. W programie rejestrowali się użytkownicy i otrzymywali karty przedpłacone. Członkowie grupy wykorzystali mechanizm rozliczeń wprowadzony przez producenta opon. Przy wykorzystaniu kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych stworzyli oni pozorowaną sprzedaż opon, wyłudzając pieniądze od producenta.Środki finansowe pochodzące z popełnianych przestępstw sprawcy transferowali do powiązanych podmiotów za pośrednictwem rachunków bankowych. Część pieniędzy podejmowali oni w gotówce. Działania te były podejmowane w celu ukrycia środków finansowych lub dalszego ich wykorzystania w przestępczym procederze.

Na polecenie prokuratora   w dniach od 6 do 8 czerwca 2017 funkcjonariusze CBŚP Zarząd we Wrocławiu   dokonali zatrzymania : Aleksandra B. ,Zbigniewa P., Roberta J .i Grzegorza K., którym  przedstawił zarzuty  popełnienia przestępstw: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a wobec dwóch podejrzanych założenie i kierowanie grupą przestępcza, poświadczanie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, oszustw podatkowych  oraz prania brudnych pieniędzy .

U podejrzanych ujawniono i zabezpieczono na poczet przyszłych kar i roszczeń mienie w postaci: gotówki w kwocie 144 tysięcy złotych, dwóch samochodów osobowych o wartości 260 tysięcy złotych, biżuterii o wartości 30 tysięcy złotych, a także pięciu nieruchomości i udziałów w nieruchomościach o łącznej wartości 9 milionów złotych. Po przesłuchaniu w charakterze podejrzanych prokurator skierował wobec  wszystkich czterech mężczyzn : Aleksandra B., Zbigniewa P. Roberta J. oraz Grzegorza  K .wnioski do Sądu Rejonowego w Legnicy o  tymczasowe aresztowanie każdego z nich.

9 czerwca 2017 roku  Sąd uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował wobec każdego z wymienionych podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania  na okres  trzech miesięcy. Śledztwo jest w toku .

źródło: Prokuratura Okręgowa w Legnicy

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.