Na ile karpi stać przeciętnego Polaka?

ryba
ryba

 Karp podczas wigilijnej kolacji 24 grudnia zagości w każdym polskim domu. Jego cena od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Większość ryb pochodzi z polskiej hodowli, lecz zapotrzebowanie w okresie świątecznym jest tak duże, że krajowi przedsiębiorcy wspomagają się importem. Handlowcy prześcigają się w uatrakcyjnianiu swojej oferty, możemy trafić na np. karpie z ekologicznych hodowli lub karmione specjalnymi paszami. Oczywiście lepsza jakość produktu związana jest z wyższą ceną.

Ile zapłacimy za karpia?
Hipermarkety i sklepy detaliczne oferują rybę w różnej postaci. Aby wyniki naszego badania były jak najbardziej wiarygodne postanowiliśmy porównać cenę za kilogram karpia żywego. Ceny podane w naszym zestawieniu są uśredniona wartością jaką udało się uzyskać z oferty największych hipermarketów w Polsce od 2010 roku.

 

Na wykresie obserwujemy niewielkie zmiany w cenie karpia. Jedynie w 2011 roku jego wartość handlowa znaczenie wzrosła, głównie ze względu na warunki atmosferyczne jakie przełożyły się na niskie połowy. W tym czasie wzrósł także import ryby z innych krajów, co podwyższyło koszty sprzedaży. Niemniej jednak w tym okresie popyt na karpia wcale nie zmalał.
W hipermarkecie Tesco za kilogram karpia żywego zapłacimy 10,99 PLN. Pozostałe sklepy wielkopowierzchniowe proponują podobna cenę. Warto wspomnieć także, iż dla gigantów sklepowych handel tą ryba nie jest nastawiony na specjalny zysk, a raczej ma za zadanie promocję sklepu i przyciągnięcie klientów. Dlatego też detaliczne ceny w okresie przedświątecznym tylko minimalnie różnią się od cen hurtowych.

Na ile karpi stać przeciętnego Polaka?
Postanowiliśmy sprawdzić na ile ryb starczy pensja przeciętnie zarabiającego Polaka zakładając, że idealny karp wigilijny waży około 1,5 kg. Wynagrodzenie przedstawione w badaniu to średnie zarobki brutto w gospodarce narodowej.

 

Przeciętny Polak w tym roku kupi o 14 karpi mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Warto zaznaczyć, że choć nasza średnia pensja wzrosła, cena karpia w 2015 roku także skoczyła do góry o 10%

 

Wynagrodzenia.pl


Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.