Ile kosztuje prawo jazdy?

samochód
samochód
Przygoda z prawem jazdy zaczyna się na długo, zanim pierwszy raz wsiądziemy do auta pod okiem instruktora. Od 2013 r. przyszli kierowcy muszą wyrobić sobie Profil Kandydata na Kierowcę (PKK).

Samo w sobie wyrobienie PKK jest bezpłatne (aby tego dokonać, należy zgłosić się z odpowiednim wnioskiem do urzędu miasta, gminy czy dzielnicy właściwych ze względu na nasze zameldowanie), ale zgromadzenie potrzebnych do jego otrzymania dokumentów kosztuje.

Przed udaniem się do urzędu musimy pójść na badania lekarskie, podczas których uprawniony specjalista stwierdzi, czy w ogóle możemy przystąpić do kursu. Musimy za nie zapłacić. Według najnowszych przepisów opłata ta nie może być niższa niż 200 zł.

Kiedy już mamy zaświadczenie lekarskie, musimy pójść do fotografa i poprosić go o zdjęcie do prawa jazdy- koszt około 35 zł.

Po otrzymaniu PKK możemy w końcu zapisać się na kurs w szkole jazdy. I to właśnie cena kursu jest najwyższą z kwot, które musimy zainwestować w „prawko”.  Choć w polskich przepisach nie ma mowy o minimalnej stawce za kurs , to przyjęło się, że, aby szkolenie na prawo jazdy kat. B było przeprowadzone rzetelnie, trzeba wyłożyć ok. 1500-2000 zł.

Aby zapisać się na egzamin państwowy, znów musimy złapać się za portfel. Pełen egzamin na kat. B (teoria i praktyka) kosztuje 170 zł.

Kiedy po zdanym egzaminie udamy się do urzędu, w którym załatwialiśmy formalności związane z PKK, musimy złożyć wniosek o wydanie nam prawa jazdy. Do niego należy dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu. Opłata ta wynosi obecnie dokładnie 100 zł 50 gr.


Badanie lekarskie – 200 zł
Zdjęcie – 35 zł
Kurs – 1500 zł
Egzamin – 170 zł
Wydanie dokumentu – 100,5 zł

RAZEM: 2005,5 zł


Źródło: word.wroc.pl

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.