Trzecioklasiści z Zespołu Szkół Miejskich w Pulsnitz

SP3 Fot. Archiwum własne
SP3
5 kwietnia 2017 roku uczniowie klas trzecich ZSM w Złotoryi byli z wizytą w Ernst-Rietschel-Grundschule w Pulsnitz, kontynuując 10-letnią przyjaźń pomiędzy szkołami.

Wizyta pod każdym względem była niezwykle udana.

Niemieccy przyjaciele zaprezentowali piękny program artystyczny, który sami przygotowali. Następnie z uwagą i zainteresowaniem przyglądali się występom kolegów z Polski: zespołu Wiolinek z klasy IIIA(opiekun A. Matoga) i piosenki w języku niemieckim połączonej z tańcem w wykonaniu uczniów klasy IIIC(opiekun B. Siudak).


Poznali Pulsnitz, po którym zostali oprowadzeni przez niemieckich kolegów. Dowiedzieli się, że dzięki ponad 400-letniej tradycji wypieku pierników uzyskało ono miano "Miasta Pierników”. Mieli okazję samodzielnie dekorować ciastka, które potem zabrali do domu.
Uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach sportowo-matematycznych, w trakcie których trenowali wiele umiejętności, rywalizując z przyjaciółmi z Niemiec.


Następnie mogli własnoręcznie ozdobić przygotowane wcześniej tkaniny metodą „Blaudruck”, polegającą na moczeniu metalowych pieczątek w farbie i dekorowaniu nimi materiału. Powstały interesujące kompozycje , a dzieci były zafascynowane faktem, że farba nie zniknie nawet w trakcie prania tkanin.

Zmęczeni i zadowoleni wrócili do Złotoryi około 17.00.Bardzo przeżyli wyjazd i spotkanie z niemieckimi kolegami. Nawiązali przyjaźnie, porozumiewając się w języku angielskim, Niektórzy wcale nie chcieli wracać do domu. Bardzo chętnie opowiadali o swoich wrażeniach, podkreślając miłe przyjęcie i wspaniałą atmosferę.

Mamy nadzieję, że kontakty ze szkołą partnerską zza Odry, pozwalają poprzez naukę i zabawę, poznać tradycje i zwyczaje zachodniego sąsiada naszego kraju, a także przełamywać bariery, stereotypy oraz utrwalać ideę integracji europejskiej.

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.