Radni zaspali?

Rada Miejska w Złotoryi - kadencja 2014-2018 Fot. Archiwum własne
Rada Miejska w Złotoryi - kadencja 2014-2018

Jutro odbędzie się kluczowa dyskusja (na komisji oświaty) odnośnie powołania do życia Zespołu Szkół Miejskich. Część radnych zdjęła z porządku obrad ostatniej sesji uchwałę intencyjną w tej sprawie. Pojawiły się oskarżenia w kierunku burmistrza, że radni mają mało informacji i zgłaszają potrzebę dyskusji.

Czy dążenie radnych i innych oponentów do zdobycia informacji oraz chęć do dyskusji były jednak działaniami aktywnymi? Jak się zaraz okaże okazji do dyskusji było naprawdę wiele i to od przeszło ośmiu miesięcy. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu jak i kiedy informowano o planach, które wpisują się w program wyborczy burmistrza (racjonalizacji kosztów administracyjnych i lepszej współpracy placówek):

 • Gazeta Złotoryjska / 9 lipiec 2015 r.
  Iwona Pietruszczak - Jedna szkoła na Wilczej? link

"Słaba rekrutacja i mała liczba uczniów pierwszych klas w miejskim gimnazjum przy ul. Wilczej zmusiła Urząd Miejski w Złotoryi do podjęcia decyzji o ewentualnym połączeniu szkoły z znajdującą się w tym samym budynku podstawówką. Zmiana miałaby nastąpić z początkiem roku szkolnego 2016/2017, a placówka stałaby się szkołą sportową. (...) Jedyną kwestią ewentualnego połączenia szkół, o którą mogliby martwić się nauczyciele, to ich posady. Póki co burmistrzowi udało się spotkać z radą pedagogiczną „trójki” i zapewnić, że miasto nie przewiduje żadnych zwolnień. – Przede wszystkim chodzi o to, by uratować gimnazjum miejskie, aby żaden nauczyciel nie stracił pracy – zaznacza burmistrz. – To bardzo dobry pomysł, który zabezpieczy pracę wszystkim nauczycielom. Najpierw były wśród nas obawy dotyczące zwolnień, jednak zapewniono nas, że miasto uczyni wszystko, aby ich nie było. Jeśli chodzi o połączenie szkół, to będzie to dobre dla nauczycieli, którzy od lat się znają i współpracują ze sobą, dla dzieci, które będą mogły zachować ciągłość nauki w jednej szkole i uczyć się pod okiem tych samych nauczycieli. Ponieważ ma to być szkoła sportowa, jest to więc szansa dla uzdolnionych dzieci na wiele sukcesów, tym bardziej, że jest sporo fachowców w tej dziedzinie – powiedziała nam nieoficjalnie jedna z nauczycielek „trójki”. Spotkanie z nauczycielami gimnazjum przy Wilczej nie doszło jak na razie do skutku, bo w ubiegłym tygodniu odwołana została rada pedagogiczna. Jak poinformowała nas dyrektor Bożena Bączek, o ewentualnym połączeniu szkół w jej placówce jeszcze nic nie wiadomo. Oficjalnie. Bo nieoficjalnie nauczyciele wiedzą już o planach ratusza. I wiążą z nimi wielkie nadzieje. – Dla nas to szansa na przetrwanie. W „trójce” są jednak pewne godziny „ukryte”, które mogliby przejąć nauczyciele gimnazjum, za rok-dwa w podstawówce będzie dużo więcej klas niż obecnie – usłyszeliśmy od polonistki z gimnazjum."

 • Zlotoryjanie.pl / 10 lipiec 2015 r.
  Obydwa gimnazja utworzą po 3 klasy link

  "Aby nie przegrać rywalizacji i podnosić tym samym jakość oświaty w mieście od przyszłego roku Urząd Miejski planuje połączyć swoje gimnazjum ze Szkołą Podstawową nr 3 i utworzyć Zespół Szkół Sportowych. Utworzenie szkoły o profilu sportowym nie oznacza, że wyniki uczniów na egzaminach się pogorszą."

 • Edukacja.zlotoryjanie24.pl / 12 lipiec 2015 r.
  Jedna szkoła na Wilczej link

  "Przed powołaniem nowej szkoły będzie niezbędne uzyskanie zgody Kuratorium i aprobaty Rady Miejskiej. Następnie ratusz zorganizuje konkurs na dyrektora nowej placówki. Szef placówki sam wybierze jednego albo dwóch swoich zastępców. Burmistrz spotkał się już z radą pedagogiczną SP3 i poinformował nauczycieli o swoich planach. Miasto nie przewiduje żadnych zwolnień w obydwu szkołach."
 • Zlotoryja.pl / 13 lipiec 2015 r.
  Ratusz planuje połączenie miejskich szkół link

  "W najbliższych miesiącach Urząd Miejski w Złotoryi opracuje koncepcję połączenia dwóch miejskich szkół mieszczących się w gmachu przy ul. Wilczej: Gimnazjum i Szkoły Podstawowej nr 3. Zmiany organizacyjne miałyby nastąpić z początkiem roku szkolnego 2016/2017. Wg wstępnych założeń, nowa placówka zyskałaby profil szkoły sportowej."

 • Regionfan.pl / 14 lipiec 2015 r.
  Joanna Warenica - Chcą stworzyć zespół szkół link

  "– Dzięki połączeniu mógłby powstaćbardzo silny, stabilny i perspektywiczny zespół szkół – mówi Robert Pawłowski, burmistrz Złotoryi."

 • Regionfan.pl / 29 lipca 2015 r.
  Joanna Warenica - Łączą żeby nie zwalniać link

 • E-legnickie.pl / 31 października 2015 r.
  Zbigniew Jakubowski - Gimnazjum ma patrona link

  "W ostatnim czasie pojawiła się propozycja połączenia Gimnazjum ze Szkołą Podstawową i utworzenie Zespołu Szkół Sportowych. O takiej decyzji decydować mają złotoryjscy radni. Za takim scenariuszem przemawia tzw. czynnik finansowy, ale jak twierdzą rodzice dzieci uczących się w Gimnazjum  - nie wszystko można przeliczać na złotówki..."

 • Gazeta Złotoryjska / 7 styczeń 2016 r.
  Piotr Maas - Rozwój miasta to priorytet

  "Co planujesz na drugi rok kadencji?
  – Dalej będziemy walczyć o nowe inwestycje. Planujemy też szerszą promocję gospodarczą miasta. Wyzwaniem na 2016 rok będą przekształcenia w miejskiej oświacie – chcemy połączyć gimnazjum ze Szkołą Podstawową nr 3 i wprowadzić klasy sportowe. W przyszłym roku zaczynamy również wielką inwystecję – modernizację naszej oczyszczalni. Wiem, co chcę osiągnąć. Mam kurs na określony cel – rozwój miasta – staram się tylko, żeby po drodze nie wpaść na jakąś rafę."

 • Gazeta Złotoryjska / 14 styczeń 2016 r. 
  Burmistrz podsumowuje pierwszy rok kadencji link

  "OŚWIATA
  SUKCESY
  + Wypracowanie wspólnej polityki oświatowej w szkołach prowadzonych przez gminę miejską Złotoryję.
  + Rozpoczęcie procesu racjonalizacji systemu miejskiej oświaty, przygotowania do połączenia SP nr 3 z Gimnazjum. "

 • Zlotoryjanie.pl / 18 styczeń 2016 r.
  Kamila Nankiewicz - Razem taniej? link

  "Burmistrz podsumował pierwszy rok swojej pracy. Z podsumowania wynikają też zamiary na rok obecny. Jednym z nich jest połączenienie Gimnazjum i SP3 w zespół. Po reorganizacji ma być taniej i efektywniej."

Czy radni i oponenci nie wiedzieli o utworzeniu Zespołu Szkół Miejskich?

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.