Olga i Jakub promują wolontariat w złotoryjskich szkołach

Olga Tylutki, Woźniak Jakub, Pamela Śliwińska Fot. Archiwum własne
Olga Tylutki, Woźniak Jakub, Pamela Śliwińska

Jakub Woźniak i Olga Tylutki, prowadzą akcję promowania wolontariatu w złotoryjskich szkołach, w ramach projektu Złotoryjskie Centrum Wolontariatu.

Jak promujecie wolontariat w szkołach?

Jakub Woźniak: Trwa cykl warsztatów i szkoleń dla uczniów ze złotoryjskich szkół. Zapoznajemy  z podstawowymi pojęciami o wolontariacie, omawiamy podstawy prawne, korzyści z bycia wolontariuszem, wprowadzamy też elementy współpracy w zespole, komunikacji i podstawowych  kompetencji społecznych.  

Jakie są korzyści z bycia wolontariuszem?

Olga Tylutki: Korzyści jest mnóstwo, ale takie kluczowe dla mnie to nauka współpracy oraz komunikacji w grupie. Te umiejętności, niestety, coraz bardziej zatracamy w szybkim trybie życia, który teraz prowadzi większość z nas. Trzeba jednak przyznać, że są one potrzebne do bezproblemowego poruszania się w życiu społecznym.

Jakie było Wasze pierwsze doświadczenie z wolontariatem?

Olga Tylutki: Moje pierwsze doświadczenie z wolontariatem to zbiórki żywności, gdzie do udziału zachęcała nas szkoła i nauczyciele. 

Jakub Woźniak: Prawdę mówiąc, pod ... śmietnikiem. Wiem, że brzmi to absurdalnie ale taka jest prawda. Kiedy szedłem wyrzucić śmieci spotkałem Basię Zwierzyńską,  której nie znałem wcześniej i Olgę Tylutki. Zaczęliśmy rozmawiać, aż doszliśmy do momentu, w którym zaprosiły mnie na Dzień Życzliwości. Od tej pory tak już zostałem. Moje życie się obróciło o 180 stopni od kiedy włączyłem się w działania Nasze Rio.

Jakie jest zainteresowanie uczniów wolontariatem?

Jakub Woźniak: Zainteresowanie jest bardzo duże, coraz więcej młodzieży chce brać czynny udział w działaniach wolontariackich oraz angażować się w życie społeczne Złotoryi.  Większość wie co to wolontariat, choć zdarzają się i tacy, którzy myślą, że wolontariat to wycieczki. Dzięki warsztatom pogłębiają swoją wiedzę.

Dlaczego polecacie uczniom tę formę zaangażowania?

Olga Tylutki: Dlatego, że wolontariat uczy inaczej niż nauczyciele w szkole. Uczy wykorzystywać umiejętności, o których czytamy w książkach w praktyce. Podczas pracy wolontariackiej trzeba wykorzystywać swoją wiedzę, umiejętność współpracy, komunikacji, zaufania, zaangażowania, ale także i spojrzenia na wiele spraw z innego punktu. Zachęcam do zaangażowania się  nie tylko uczniów, bo dla każdego jest to inne doświadczenie.

Projekt współfinansuje Gmina Miejska Złotoryja, w ramach funduszu korkowego.

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.