Nowa misja finansoaktywnych

Uczniowie
Uczniowie

Ruszyła trzecia edycja programu edukacyjnego dla gimnazjalistów i ich nauczycieli. Do tej pory uczestniczyło w nim statystycznie co siódme gimnazjum w Polsce.

Organizatorem jest Ministerstwo Finansów. W 2015 roku misja finansoaktywnych za cel brała „Podatki”, w 2016 – „Budżet” a w roku bieżącym „Uczciwie płacę podatki”.

Uczniowie działają pod okiem nauczyciela. Chodzi o to, aby w młodych ludziach wykształcić postawę nowoczesnego patriotyzmu. Przejawia się ona w podatkowej uczciwości. Aby to osiągnąć, wpierw nieodzowne jest nabycie podstawowej wiedzy. Badania pokazują, że przeciętny Polak ma znikomą świadomość prawną. Nie zna też i nie rozumie funkcjonowania finansów publicznych. Program „Finansoaktywni” może to zmienić. W tym roku przedmiotem edukacji jest też zagadnienie szarej strefy i jej wpływu na codzienne życie.

Jak przystąpić?

Najpierw nauczyciel wysyła formularz zgłoszeniowy. Otrzymuje wówczas bezpłatne materiały edukacyjne: scenariusz lekcji, karty edukacyjne do gry, płytę CD z prezentacją itp. Regulamin, formularze i inne materiały są dostępne na https://finansoaktywni.pl.

Przebieg konkursu

  • Nauczyciel przeprowadza lekcję „Znam podatki. Wiem, po co je płacę”. Następnie organizuje debatę na temat pozytywnych aspektów płacenia podatków. Wskazane jest zaprosić gości, którzy pomogą lepiej zrozumieć temat i wytłumaczyć, w jaki sposób podatki wpływają na najbliższe otoczenie.
  • Trzyosobowy zespół uczniów opracowuje scenariusz filmu „Pozytywnie o podatkach”, po czym film taki nagrywa. Może mieć formę dowolną, np. wywiad, przemówienie, sonda uliczna, program TV. Materiały edukacyjne instruują, jak nakręcić dobry film.
  • Nauczyciel zgłasza film do konkursu.
  • Komisja konkursowa wybiera 10 najlepszych filmów.

Nagrody

Zwycięzcy, czyli 10 trzyosobowych zespołów wraz ze swoimi nauczycielami, zostają zaproszeni do Ministerstwa Finansów. Otrzymują cenne nagrody rzeczowe, a ponadto zwiedzają atrakcyjne miejsca w stolicy. W programie są też warsztaty tworzenia filmów z youtuberem Piotrem „Ziemniakiem” Latałą.

Leszek Boroch, Urząd Skarbowy w Złotoryi
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.