Co z opłatami za żłobek i przedszkole w okresie pandemii?

dzieci Fot. Archiwum własne
dzieci

Już od blisko trzech tygodni żłobki, przedszkola i szkoły są nieczynne z powodu pandemii koronawirusa. To oznacza, że rodzice muszą opiekować się dziećmi w domach.

Rodzice uczniów są w innej(lepszej) sytuacji niż rodzice młodszych dzieci. Większość rodziców uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych nie ponosi opłat za naukę dzieci. Więc dziś, w dobie koronawirusa, poświęcają najwyżej swój czas, po to by opiekować się dziećmi i wspomagać je w edukacji. 
Inaczej jest z rodzicami dzieci uczęszczających do przedszkoli i żłobków. W tych placówkach  funkcjonują opłaty za wyżywienie i miejsce. Są to małe dzieci, które potrzebują opieki rodziców lub innych osób, jeżeli nie działa przedszkole czy żłobek. 

Przedszkola i żłobki, prywatne czy publiczne, pobierają od rodziców, większe lub mniejsze opłaty za funkcjonowanie. Koszty opieki nad dziećmi w tych placówkach są dużo większe niż w szkołach.  W sieci trwa dyskusja nad zasadnością pobierania opłat od rodziców, w sytuacji kiedy placówka nie działa, a dzieckiem opiekują się rodzice. 

Rodzice uważają, że powinni być w tym czasie całkowicie zwolnieni z opłat za przedszkole, a samorządy powinny pokryć koszty. Miasto musi jednak utrzymać placówki w gotowości. To oznacza, że samorząd ponosi koszty między innymi ogrzewania, energii, wynagrodzeń dla pracowników przedszkoli i żłobków. Miasto to specyficzna firma, która odczuje skutki epidemii z racji wpływu do budżetu miejskiego  mniejszych podatków oraz przychodów z odpłatnej działalności w jednostkach miejskich.

Burmistrz Wojcieszowa całkowicie zwolnił rodziców przedszkolaków z opłat za kwiecień.  Pracownicy przedszkola  otrzymują pensję za pracę. Pracownicy pedagogiczni prowadzą nauczanie zdalne, co widać na stronie przedszkola. Pracownicy obsługi mają czas na gruntowne wiosenne porządki. - informuje Anna Melska, dyrektor publicznego przedszkola w Wojcieszowie. Z licznika odwiedzin strony przedszkola w Wojcieszowie wynika, że jest duże zainteresowanie treścią prezentowaną przez nauczycieli przedszkola - 96 uczniów i ponad 2000 kliknięć strony dziennie! 

Właściciele prywatnych przedszkoli obniżają opłaty stałe. Jedno z prywatnych przedszkoli złotoryjskich pobiera opłatę tylko w wysokości 30%. Próbuje się kontaktować z rodzicami  zdalnie poprzez maile i facebooka - jednak odzew nie jest zbyt duży.tekstTo pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.