Aktywny radny
Dziś kolejna garść informacji związana z działalnością radnych w naszym mieście. Jak wiemy, każdy radny zobowiązany jest utrzymywania więzi z wyborcami i przedstawianie problemów mieszkańców władzy. Jakie wnioski i zapytania kierują nasi radni do Burmistrza?
Interpelacja radnego to indywidualny środek kontrolno-interwencyjny, za pomocą którego radny może domagać się od Burmistrza podjęcia określonych działań w sprawach jednostki samorządu terytorialnego, w tym w szczególności – udzielenia informacji na interesujący go temat.
W Złotoryi, zwykły mieszkaniec może się dowiedzieć jakie problemy poruszają radni na sesjach przeglądając relacje wideo lub protokoły z sesji dostępne w BIP. W wielu miejscach w Polsce (np. Gmina Piaseczno” , Pabianice) istnieją w BIP-ach rejestry interpelacji. Można więc znacznie szybciej dotrzeć do informacji jakimi problemami mieszkańców zajmują się radni.
Nie wszyscy pewnie wiedzą, ale od dłuższego czasu radni złotoryjscy pracują nad zmianą statutu miasta. W projekcie nowego statutu zawarto zapis o prowadzeniu przez pracownika urzędu rejestru interpelacji, wniosków i skarg. Można więc będzie w trybie dostępu do informacji publicznej je przejrzeć. A może, tak jak relacje wideo, rejestr interpelacji i odpowiedzi na nie pojawi się BIP?
Poniżej przedstawiamy ilość wniosków i zapytań, które składali radni w ostatnich 10 miesiącach (3 rok kadencji obecnych radnych), zapisane w protokołach z sesji RM. W tym miejscu należy zaznaczyć, że jeżeli radny składa interpelację na piśmie i nie przeczyta jej na sesji, to mieszkańcy nie wiedzą o jej złożeniu i nie znają jej treści. W przypadku odpowiedzi na interpelacje, które udziela radnemu Burmistrz pisemnie, mieszkańcy też nie znają jej treści.
Najwięcej wniosków i zapytań miał w ciągu tych 10 miesięcy radny Józef Banaszek. Jego interpelacje można podzielić na kilka kategorii. Najwięcej dotyczyło spraw porządkowych (naprawa skarp, murków chodników,znikających skrzynek pocztowych, śmieci,bezpieczeństwo ) – 28. Dwa razy radny pytał o sytuację na strefie ekonomicznej i cztery razy o to co dzieje się z budową obwodnicy.
Wśród innych pytań znajdowały się też następujące:
- Jak można się dostać na utworzony cmentarz wirtualny?
- Czy mamy wpływ na to co jest sprzedawane w sklepikach szkolnych, czy nie jest to jedzenie śmieciowe?
- Czy miasto Złotoryja otrzymuje tzw. „Janosikowe” i w jakiej wysokości. Dla wyjaśnienia dodam, że jest to podatek , który zabiera się bogatym gminom a z środków tych dofinansowuje się gminy biedne.
Czytelników zainteresowanych odpowiedzią Burmistrza na te pytania odsyłamy do protokołów zamieszczonych w BIP.
Jak widać są też radni, którzy nie nie mieli żadnych zapytań i wniosków lub też nie wiedzą o nich mieszkańcy. Szkoda bo w obecnym systemie radny ma ograniczony dostęp do władzy i swoją siłę powinien opierać na mieszkańcach. To dzięki nim został radnym i to oni wkrótce rozliczą go w najbliższych wyborach samorządowych.