Dobra atmosfera-lepsza efektywność

Plac Reymonta w Złotoryi Fot. Kajetan Kukla
Plac Reymonta w Złotoryi

Jak wynika z badania Randstad Award 2016, najważniejszym czynnikiem atrakcyjności miejsca pracy już trzeci rok z rzędu pozostaje wynagrodzenie i świadczenia pracownicze oferowane w danej firmie. Blisko 2/3 badanych wskazało je spośród pięciu najistotniejszych dla nich czynników, a prawie co trzeci ankietowany również wtedy, gdy mógł wskazać tylko jedno decydujące kryterium.

Co po kasie?

Bezpieczeństwo zatrudnienia było drugim w kolejności najważniejszym aspektem zatrudnienia. 58 proc. badanych wymieniło je, jako jeden z pięciu decydujących czynników.

Atmosfera w pracy

Trójkę najważniejszych aspektów zatrudnienia zamyka przyjazna atmosfera pracy, wskazana przez 56 proc. respondentów. To czynnik, który w tym zestawie wiodących elementów zatrudnienia najbardziej zyskał na znaczeniu w porównaniu do ubiegłego roku – w 2016 roku wymieniło go o 3 proc. ankietowanych więcej.

Powie ktoś praca , to praca, ale jak funkcjonować, kiedy zarobki są nie do końca satysfakcjonujące, świadczenia pracownicze śmiesznie małe, a atmosfera nie do wytrzymania?

Niestety , w takiej sytuacji trzeba mieć dużo samozaparcia, by dobrze pracować, być kreatywnym i zaangażowanym. Docenienie ustne pracownika , nie kosztuje zarządzającego wiele, a zdziałać może cuda. Oczywiście, musi być uzasadnione i szczere. Ciągła krytyka i okazywanie niezadowolenia, nie tylko obniża motywację, ale wzbudza uczucia, z których niektórzy pracodawcy nawet nie zdają sobie do końca sprawy. Tak samo działa tak zwane „traktowanie z góry”(patrz. „ja i tak wiem lepiej”). Ważne jest również czasem bardziej to jak mówimy do innych , niż to , co mówimy. Dlatego każdy szef, powinien zwracać uwagę na to, w jaki sposób zwraca się do pracowników.

Jeśli jednak zarządzającego nie stać na taki sposób traktowania ludzi- to absolutnie elementarnym warunkiem jest okazywanie zwykłego ludzkiego szacunku dla cudzej pracy, zaangażowania , wysiłku oraz gaszenie, zamiast wzniecania pożarów, z powodu drobnych niedociągnięć i niedoskonałości.

 

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.