Uczą jak być obywatelem

liceum
liceum

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu jest projektem realizowanym przez Klub Jagielloński  od 2013 r. Polega na przeprowadzeniu w szkołach ponadgimnazjalnych cyklu innowacyjnych symulacji oraz zajęć typu case study poświęconych polskiemu systemowi parlamentarnemu (gra parlamentarna wzorowana na nowoczesnych symulacjach RPG) i systemowi samorządowemu (symulacje pracy gminy, samorządowe studia przypadków, spotkanie z przedstawicielem rady gminy), a ich zwieńczeniem jest zrealizowanie przez uczniów projektu społecznego w myśl idei nowoczesnego patriotyzmu. Dodatkowo po każdych zajęciach uczniowie otrzymują zadanie domowe. Efekty ich pracy są następnie publikowane na stronie internetowej projektu. Tu odbywa się głosowanie i walka o nagrody dla autorów najciekawszych pomysłów.

Dzięki strategicznemu partnerstwu z Fundacją PKO Banku Polskiego Akademia w roku 2014 zostanie zrealizowana w dziesięciu województwach. W każdym z nich do udziału zaproszono 10 szkół, a zatem w tym okresie w projekcie weźmie udział 100 szkół z całej Polski. W województwie dolnośląskim ANP odbędzie się między innymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Złotoryi. Zajęcia poprowadzą Adriana Michalec, studentka administracji na Uniwersytetecie Wrocławskim oraz wolontariuszka Klementyna Marszałek, studentka historii, współpracuje m. in. z Centrum Edukacji Historycznej "Konspira" we Wrocławiu.

Zwieńczeniem projektu będzie Gala Finałowa, która odbędzie się 10 czerwca 2014 roku w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Poza uczestnikami Akademii wezmą w niej udział także dziennikarze, osoby zainteresowane tematyką obywatelską, Prezes PKO Banku Polskiego oraz goście specjalni, którzy wejdą w skład Komisji oceniającej projekty uczniów. Przyznane zostaną Nagroda Publiczności oraz Nagroda Ekspertów - są to dwa wyjazdowe „Weekendy zwycięzców” dla wszystkich uczniów biorących udział w projekcie z danej szkoły wraz z ich opiekunem.

Akademia wyrasta z pasji do politologii, nauk społecznych oraz działalności obywatelskiej, którą Klub Jagielloński chce dzielić z młodzieżą licealną. Drugą inspiracją jest przekonanie, że najlepiej uczyć „Wiedzy o społeczeństwie” poznając rzeczywiste mechanizmy rządzące życiem publicznym. Organizatorzy wierzą, że dzięki Akademii młodzi ludzie będą bardziej świadomymi obywatelami, ale przede wszystkim staną się nowoczesnymi patriotami, którzy wolą działać dla innych, niż pielęgnować tzw. „kult CV”.


Barbara Mendocha- dyrektor ZSO
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.