Pierwszy krok do ...

Liceum Ogólnokształcące w Złotoryi Fot. Archiwum własne
Liceum Ogólnokształcące w Złotoryi

Wybory, przed jakimi staje maturzysta nie są łatwe, z racji chociażby ogromnej liczby szkół wyższych w Polsce (470 uczelni, z czego 132 to uczelnie publiczne, a 338 to uczelnie niepubliczne). Jakie szanse ma przeciętny maturzysta ze Złotoryi na dostanie się na wymarzony kierunek?

W tym roku największym zainteresowaniem na Uniwersytecie Wrocławskim cieszyła się psychologia, gdzie o jedno miejsce walczy blisko 15 osób. Ponad 12 chętnych na jedno miejsce przypadło na kierunku komunikacja wizerunkowa. Trzecim najbardziej obleganym kierunkiem studiów było dziennikarstwo i komunikacja społeczna, gdzie na jedno miejsce odnotowano prawie 10 zgłoszeń.

W internetowym serwisie rekrutacyjnym Politechniki Wrocławskiej zarejestrowało się prawie 12 tysięcy osób.Największym zainteresowaniem cieszyła się w tym roku inżynieria biomedyczna (na jedno miejsce przypadło ponad 6 kandydatów). Sporo chętnych wybrało informatykę (ponad 4 osoby na miejsce). Dużą popularnością cieszy cię także gospodarka przestrzenna, matematyka stosowana oraz automatyka i robotyka.Na tych trzech kierunkach na jedno miejsce przypadają 4 osoby.

Jakie szanse mają młodzi złotoryjanie? Może wyniki matur coś podpowiedzą? Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu publikuje średnie wyniki matur w zakresie przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym – na dostanie się na oblegane kierunki to za mało.

W odróżnieniu od uczniów szkół podstawowych i gimnazjów maturzyści wypadli zdecydowanie lepiej na tle innych powiatów. W kategorii liceów ogólnokształcących zdawalność w powiecie złotoryjskim była na 17 miejscu w województwie, a w przypadku techników na 11 miejscu. Do egzaminu maturalnego, w szkołach ponadgimnazjalnych w Złotoryi przystąpiło 200 uczniów z tego 158 zaliczyło go w pierwszym terminie. Czy mają jednak szanse na wymarzone kierunki? Wydaje się, że Ci, którzy uczyli się w LO w Złotoryi lub w LO1 czy w LO2 w Legnicy mogą liczyć na sukces.

Poniżej przedstawiamy zdawalność w % z przedmiotów obowiązkowych na maturze na poziomie podstawowym w kilku szkołach, do których na pewno uczęszczają młodzi złotoryjanie.

Czytaj też:

Matura tuż tuż...

źródło

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.