Złoty weekend w nowej odsłonie

korowód Fot. Archiwum własne
korowód

Pierwszy raz od 2002 r. główne obchody święta miasta odbędą się w centrum Złotoryi, a nie nad zalewem. Ratusz chce, żeby złotoryjska starówka na czas Dni Złotoryi ożyła i wiele się na niej działo. Skoncentrowanie większości imprez w centrum powinno zapewnić im większą widownię, a bogaty program ma przyciągnąć gości z innych miast regionu.  

W tej chwili pewne jest to, że Dni Złotoryi odbędą się w terminie 29-31 maja 2015 r., a na scenie w Rynku zagrają zespoły Sami i TSA. Święto miasta rozpocznie się w piątek po południu korowodem mieszkańców po starówce, do którego burmistrz zamierza zaprosić również przedstawicieli innych samorządów, nie tylko z terenu powiatu złotoryjskiego. Intencją ratusza jest, by tegoroczny korowód był jak najbardziej radosny i barwny oraz by nawiązywał do przemarszu mieszkańców w jubileuszowym roku 2011. Korowód zostanie zorganizowany na bazie około pół tysiąca strojów znajdujących się w dyspozycji Polskiego Bractwa Kopaczy Złota, organizatorzy mają jednak nadzieję, że poprzebieranych mieszkańców będzie znacznie więcej. Dlatego ratusz proponuje konkurs dla grup korowodowych. Ta najlepiej przebrana otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. zł.

Ramowy program tegorocznych Dni Złotoryi jest następujący: pierwszy, piątkowy wieczór na scenie ma należeć do złotoryjskich przedszkoli i szkół oraz Ocelota, publiczność będą również próbowały rozbawić studenckie kabarety; zespoły Sami i TSA zagrają w Rynku w sobotę 30 maja; niedziela to czas dla złotoryjskich grup muzycznych.

Pomysłów na uatrakcyjnienie święta miasta nie brakuje również mieszkańcom Złotoryi. Podczas poniedziałkowego spotkania kilka stowarzyszeń i przedsiębiorców z branży rekreacyjnej (m.in. Złota Cooltura, Fabryka Urodzin i Figlowisko) zasygnalizowało chęć zorganizowania w Rynku animacji dla dzieci i rodzin. Z kolei stowarzyszenie Nasze Rio zaproponowało pomoc wolontariuszy ze Złotoryjskiego Centrum Wolontariatu. Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych zaoferowało postawienie miasteczka średniowiecznego z kilkunastoma starymi rzemiosłami oraz sesję naukową poświęconej bogactwom mineralnym, na których wyrosła Złotoryja.

Nie zabraknie w czasie Dni Złotoryi wydarzeń sportowych. W sobotę stowarzyszenie Wilkołak planuje zorganizować piknik siłaczy. Klub Aurum Kobud zaproponował rozegranie w świąteczny weekend biegu ulicznego Złota Dycha, na który mogłoby przyjechać kilkuset biegaczy. Z kolei na strzelnicy przy ul. Legnickiej Agat urządza piknik strzelecki, z wystawą broni, na którym każdy po krótkim przeszkoleniu będzie mógł sprawdzić swoją rękę i oko w strzelaniu.

W sobotę i niedzielę w godzinach przed- i południowych będą się odbywały nad zalewem mistrzostwa Polski w płukaniu złota, stanowiące część święta miasta. Podczas spotkania w ratuszu pojawiła się propozycja, aby na czas mistrzostw zorganizować komunikację ze starówki nad zalew. Urząd ma przeanalizować, czy takie rozwiązanie będzie potrzebne.

Ratusz czeka teraz przez 2 tygodnie – do 23 lutego – na oferty od uczestników spotkania, z konkretnymi propozycjami, co, gdzie i kiedy chcą zrobić. Najdalej do końca marca ma powstać kalendarz Dni Złotoryi, który zostanie wykorzystany do promocji święta miasta. Całość przygotowań koordynuje Anna Ardelli, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych UM. Jej zdaniem, program już teraz zapowiada się bardzo bogato. Ratusz będzie dążył do tego, żeby w trakcie świątecznego weekendu swoje miejsce i czas na Rynku znalazły wszystkie stowarzyszenia i instytucje, które chcą się pokazać podczas tegorocznych Dni Złotoryi. Niewykluczone jednak, że część propozycji uatrakcyjni tydzień poprzedzający święto.

 

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.