Złotoryjskie Narodowe Czytanie

Narodowe czytanie 2017 Fot. Archiwum własne
Narodowe czytanie 2017

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 r.  przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja  publicznego czytania  największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter.

Dziś, nie tylko w naszym kraju, Polacy zjednoczyli się , aby przeczytać fragmenty, bądź całe Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Żona prezydenta RP, otwierając Narodowe Czytanie, powiedziała "Wesele to utwór na wskroś polski. Niektórzy mówili , że wręcz nieprzekładalny, bo w innym kraju i języku nie zostanie zrozumiany. Tak się jednak nie stało. Dramat Wyspiańskiego przetłumaczono na ponad 10 języków. Ewenementem w tym roku jest fakt, że dramat został przetłumaczony również na polski język migowy".

Nikogo nie trzeba przekonywać, że jest to arcydzieło wielkiego formatu. Przed czytelnikiem stawia nie lada wyzwanie: trudny język, skomplikowana symbolika, nietypowa konwencja.

Mimo to znalazło się wiele osób, które pojęły trud zmierzenia się z tak wielkim arcydziełem. W Złotoryi czytanie odbyło się po raz piąty. Przedstawiciele różnych organizacji i instytucji,  złotoryjskich szkół i zaprzyjaźnieni z biblioteką złotoryjanie czytali  przygotowaną specjalnie na tę okazję adaptację utworu autorstwa Leona Płoszewskiego.

Z uwagi na problemy z pogodą organizatorzy ( pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej) podjęli decyzję, że czytanie odbędzie się w bibliotece. Wszyscy, którzy wzięli udział w  przedsięwzięciu świetnie wcielili się w role bohaterów dramatu.

Było i zabawnie i poważnie i nastrojowo. Cieszymy się, że Złotoryja bierze udział w akcji Narodowego Czytania i gratulujemy organizatorom, mając nadzieję, że jest to kolejna, ale nie ostatnia akcja.

Więcej zdjęć

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.