XXI Biesiada Zespołów Kresowych

Kasztelan Zenon Bernacki Fot. Archiwum własne
Kasztelan Zenon Bernacki

6 sierpnia odbędzie się XXI Biesiada Zespołów Kresowych. Wszystko zaczęło się w 1996 roku z inicjatywy  Zenona Bernackiego.

O poczatkach imprezy opowiadał nam Zenon Bernacki w wywiadzie przeprowadzonym  w  2009 roku.

Mimo, że były chwile, kiedy wkładałem w jej organizacje swoje prywatne pieniądze, obiecałem sobie, że nie pozwolę jej zlikwidować. Później znaleźli się ludzie dobrej woli, którzy zaczęli wspierać imprezę. Sponsorzy wiedzieli, że pieniądze będą zainwestowane we właściwym kierunku.

Poprzez tę imprezę udało się też zachować zespoły kresowe. W sumie na terenie Gminy Pielgrzymka działa ich 5. Poza tym są jeszcze zespoły z innych miejscowości. Kiedy planujemy repertuar Biesiady, czasem pomijamy niektóre z nich, żeby nie powtarzać co roku tego samego. Najczęściej to się jednak nie udaje, bo zespoły same upominają się o udział. Oni tworzą jedną wielką rodzinę. To też staramy się pokazać podczas biesiady - kresową rodzinę o różnych korzeniach i rożnym poziomie kulturowym przodków oraz to, jak ta różnorodność może być łącznikiem i symulatorem różnych działań.

Nie mam żadnego rodzinnego związku z Kresami, ale moi sąsiedzi pochodzili z Wileńszczyzny, Podola, Polesia. Ich zachowania bardziej przemawiały do mnie jako do dziecka, niż to, co widziałem u moich rodziców czy dziadków.

Widziałem tam więcej serdeczności, prostoty i uznałem, że warto to pokazać i udokumentować. Niestety jednak w pewnym momencie wielu z nich musiało wyjechać, zadecydowała o tym historia. Bardzo źle wpłynęło to na stosunki polsko-ukraińskie. Wielu z nich do dziś nie chce się otwierać. Na własnej skórze przeżyłem to, jak różnice kulturowe i zadry z przeszłości potrafią ciągle jeszcze funkcjonować.

W 2016 roku Międzynarodowa Biesiada Zespołów Kresowych odbędzie się  6 i 7 sierpnia na Zamku

 

To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.