Uwaga kontrole właścicieli drobiu!

Ptaki
Ptaki

Ptasia grypa nadal groźna! Policjanci wspólnie z lekarzami weterynarii kontrolują gospodarstwa

Od minionego tygodnia złotoryjscy policjanci wspólnie z lekarzami weterynarii odwiedzają gospodarstwa i sprawdzają czy właściciele drobiu nie łamią przepisów hodowli ptactwa. Chodzi o zagrożenie ptasią grypą, której ogniska odnotowuje się w całej Polsce.

Wspólne kontrole Policji i lekarzy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Złotoryi mają za zadanie sprawdzać czy hodowcy przestrzegają powyższych wymogów w swoich hodowlach, a w szczególności czy ptactwo jest przechowywane w pomieszczeniach zamkniętych. W przypadku ujawnienia gospodarzy, którzy nie stosują się do zaleceń Powiatowy Lekarz Weterynarii może nałożyć karę finansową w wysokości do 8 tysięcy złotych. Policjanci z kolei za popełnione wykroczenie z art. 77 kodeksu wykroczeń mogą nałożyć na niesfornego hodowcę mandat w wysokości do 250 zł.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków na hodowców drobiu i innego ptactwa zostały nałożone nowe obowiązki związane z prowadzoną hodowlą ptaków. Do najważniejszych poleceń należą:

  • zakaz organizowania targów, pokazów, konkursów czy wystaw z udziałem żywych ptaków (z wyłączeniem lotów gołębi),
  • zakaz sprzedaży czy innego sposobu zbycia wszelkiego ptactwa i drobiu,
  • zakaz pojenia wymienionych podopiecznych wodą, do której może mieć dostęp dzikie ptactwo,
  • zakaz wnoszenia na teren gospodarstwa, gdzie hodowane jest ptactwo martwych dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych,
  • trzymanie hodowanych ptaków czy drobiu w pomieszczeniach zamkniętych, uniemożliwiających ich kontakt z ptactwem z innych hodowli i z dzikim ptactwem,
  • utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp ma także ptactwo dzikie.


źródło: KPP Złotoryja
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
captcha To pole jest wymagane

Udowodnij ,że nie jesteś robotem, podaj wynik powyższego działania.